Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Marína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Primátor Martina Hrnčiar začal boj s finančnými skupinami

Autor: SITA, 23. septembra 2014 08:51
prochazka hrnciar siet Primátor Martina Andrej Hrnčiar (vľavo) bojuje s finančnými skupinami. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

MARTIN 23. septembra (WEBNOVINY) – Martinský primátor Andrej Hrnčiar verí, že mesto dokáže vyhrať boj s finančnými skupinami, ktoré súdnou cestou žiadajú od martinskej radnice 13 miliónov eur ako hodnotu majetku plus úroky, ktorý malo mesto vložiť do akciovej spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole ešte v roku 1995.

"Je to taká moja najväčšia motivácia, vyhrať boj proti finančným skupinám. Proti ľuďom, ktorí sa skrývajú za cyperské spoločnosti a využili situáciu, kedy sa dá ovplyvniť justičný systém v našej krajine a dokázali zvrátiť to, že sme štyrikrát vyhratý spor jednoducho prehrali," povedal Hrnčiar, podľa ktorého by v prípade prehry a teda povinnosti zaplatiť cyperskej spoločnosti desiatky miliónov eur hrozila mestu Martin na dlhé roky nútená správa.


Hrnčiar sa teší na súboj

"Po zmene prokuratúry a jej vedenia nám svitá svetielko nádeje, pretože prijala naše trestné oznámenie voči tejto finančnej skupine. Tá síce vyhráva boj na civilných súdoch, no začala ho prehrávať v trestnoprávnej rovine, pretože bolo začaté trestné stíhanie vo veci. Keby sme tento spor prehrali, tak mesto Martin bude na dlhé roky v nútenej správe a zasiahne to každého obyvateľa mesta Martin. Ja sa tento boj nebojím vyhrať, práve naopak, teším sa na tento súboj a budem robiť všetko preto, aby sme boli v tomto súboji úspešní," povedal martinský primátor Andrej Hrnčiar.

Podľa martinskej radnice je celá pohľadávka iba výmyslom špekulantov. V tomto spore súdy už štyrikrát rozhodli v prospech mesta, dvakrát Krajský súd v Žiline a dvakrát Najvyšší súd SR. Na podnet generálnej prokuratúry však mimoriadny dovolací senát Najvyššieho súdu SR rozhodol v neprospech Martinčanov. "Táto údajná pohľadávka rastie každým rokom o 25 percent, takže mesto Martin je v ohrození," povedal Hrnčiar s tým, že ak bude musieť mesto pohľadávku zaplatiť, prejde pod nútenú správu, v rámci ktorej by sa vykonával len odvoz komunálneho odpadu, osvetlenie a možno doprava. Mesto by následne muselo zvýšiť všetky poplatky a dane a tiež zastaviť akékoľvek investície, rekonštrukcie či opravy.


Katastrálny úrad odmietol vklad nehnuteľností

Mesto Martin malo za bývalého primátora Stanislava Bernáta v roku 1995 vložiť do spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole nepeňažný vklad v podobe martinského hotela Turiec a chaty Magistrát. Podľa Hrnčiara však katastrálny úrad odmietol vklad nehnuteľností, pretože rovnaké nehnuteľnosti mesto vložilo do ním vytvorenej spoločnosti Turiec a majetok následne predalo novému majiteľovi.

Pôvodným majiteľom 13-miliónovej pohľadávky plus úroky bol žilinský podnikateľ Martin Gargulák, ktorý ešte v roku 2010 vyhlásil, že pohľadávku predal nemenovanej cyperskej firme.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy