Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Beblavý: Úradníci stojaci za zlyhaním si iba vymenili posty

Autor: SITA, 23. septembra 2014 06:33
ministerstvo skolstva Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) - Minister školstva Peter Pellegrini (Smer-SD) koncom augusta ohlásil, že odvolal generálneho riaditeľa Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ (ASFEU) Mariána Kostolányiho. Pellegrini svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že nie je spokojný s fungovaním agentúry.

Jej vedením dočasne poveril Róberta Škripka. Ten dovtedy pôsobil pod Kostolányim ako riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa ASFEU. Ako v pondelok upozornil nezaradený poslanec Miroslav Beblavý, Kostolányi a Škripko si v agentúre len vymenili pozície.

"Marián Kostolányi sa po odvolaní z pozície generálneho riaditeľa stal riaditeľom kancelárie generálneho riaditeľa ASFEU. Obaja páni si tak len vymenili stoličky vo vedení ASFEU," upozorňuje Beblavý, ktorý už v tejto veci poslal šéfovi rezortu školstva interpeláciu.


Beblavý sa obrátil na Pellegriniho

Pellegrini podľa jeho vyjadrenia z augusta urobil v agentúre zmeny pre nedostatočné čerpanie fondov, ktoré pred koncom programovacieho obdobia predstavuje len necelých 60 percent, a zároveň pre nedostatky a chyby vo veciach, ktoré od agentúry vyžadoval. Ako dodáva Beblavý, podľa donedávna platnej organizačnej schémy agentúry podliehali riaditeľovi kancelárie generálneho riaditeľa šéfovia oboch realizačných sekcií ASFEU, teda Sekcie implementácie Operačného programu Vzdelávanie a Sekcie implementácie Operačného programu Výskum a vývoj.

"Róbert Škripko bol tak manažérsky priamo zodpovedný za realizáciu oboch operačných programov. ASFEU tak dnes vedie človek zásadne spoluzodpovedný za doterajší vývoj," dodáva poslanec.

V pondelok preto ministrovi školstva zaslal interpeláciu, v ktorej sa ho pýta: "Považujete tento postup za svoj príspevok ako nový minister k vyvodeniu jasnej zodpovednosti za zlyhania a zlepšeniu čerpania štrukturálnych fondov na ministerstve školstva? Prečo očakávate, že táto rošáda dvoch zodpovedných pracovníkov povedie k zlepšeniu čerpania štrukturálnych fondov?"


Škripko vraj ostal na poste pre kontinuitu

Hovorkyňa rezortu školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová na Beblavého slová reaguje tým, že v čase, keď bol Kostolányi odvolaný, bola situácia v agentúre taká vážna, že ju bolo potrebné riešiť urýchlene. "Poverenie pána Škripka je však len dočasné, rovnako ako je dočasné aj miesto pána Kostolányiho, pretože v krátkom čase bude na túto pozíciu vypísané nové výberové konanie," hovorí Dupaľová Ksenzsighová.

Keďže však plánujú v rezorte reorganizáciu podriadených organizácií a vzniknúť má nová výskumná agentúra, je dokonca možné, že ASFEU už prestane existovať, dodáva hovorkyňa. "Podľa našich informácií si pán Škripko ponechal v úrade pána Kostolányiho z dôvodu kontinuity výkonu agendy a plnenia naliehavých pracovných úloh," uzavrela.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety