Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Drahomíra, Mário

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Smer nepodporí zrušenie Mečiarových amnestií, ktoré chce KDH

Autor: SITA, 22. septembra 2014 15:34
Zotrvávame pri našom doterajšom postoji. Mečiarove amnestie boli nemorálne, ale prezident mal právo udeliť ich, vraví predsedníčka poslaneckého klubu Smeru Jana Laššáková.
meciar Bývalý šéf HZDS Vladimír Mečiar. Foto: archívne, SITA/Michal Burza
BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) - Vládny Smer-SD nepodporí zrušenie amnestií udelených Vladimírom Mečiarom, ktoré opätovne presadzuje KDH. "Zotrvávame pri našom doterajšom postoji. Mečiarove amnestie boli nemorálne, ale prezident mal právo udeliť ich," uviedla pre agentúru SITA predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková.

Proti zrušeniu amnestií sa v minulosti staval aj predseda Smeru-SD Robert Fico s tým, že sú síce nemorálne, ale nezrušiteľné, čo potvrdil aj Európsky súd pre ľudské práva. Fico napríklad tvrdil, že by mal vrátiť právnický diplom každý, kto má ambície amnestie zrušiť. Za negatívny prvok v slovenskom právnom poriadku označuje Mečiarove amnestie aj poslanec Smeru-SD Otto Brixi. Ich zrušenie by ale podľa neho nemalo oporu v ústave a v zákone.

Viac ako 60 poslancov reagovalo na list podpredsedu Národnej SR a predsedu KDH Jána Figeľa, v ktorom ich informoval o ďalšej snahe zrušiť Mečiarove amnestie. Návrh zatiaľ nebol oficiálne predložený, očakáva sa to koncom týždňa, informoval hovorca KDH Matej Kováč.

Predseda KDH Ján Figeľ oslovil so žiadosťou o podporu pre zrušenie amnestií všetkých poslancov NR SR, ktorým napísal list. O zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara sa KDH usiluje už dlho. Podľa predsedu hnutia chcú otvoriť dvere spravodlivosti, aby mohla účinne konať.

"Únos a vražda sú nedokončeným prípadom na svedomí slovenskej štátnej moci. Živé svedomie nedovolí zakrývať alebo odložiť takéto zločiny ad acta. Postoj k týmto záležitostiam je vecou viac osobnou a morálnou než kolektívnou a straníckou. Preto som písal listy všetkým jednotlivým poslancom, nie klubom," vyhlásil Figeľ. Podľa Figeľa KDH opätovne prichádza so svojou snahou teraz, pretože od 1. septembra sú platné dôležité systémové zmeny v súdnictve vďaka novele Ústavy SR.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety