Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slováci si môžu adoptovať včely, peniaze dajú na mestské úle

Autor: SITA, 28. septembra 2014 06:28
Vyzbierané peniaze využijú aktivisti na nákup včelstiev, včelárskej výbavy a inštaláciu úľov na strechách mestských budov.
Bratislava má prvý verejný včelí úľ, nájdete ho v centre Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 28. septembra (WEBNOVINY) - Environmentálne organizácie Greenpeace Slovensko a Živica pripravili projekt mestských úľov, ktoré majú pomôcť zvýšiť populáciu včiel na Slovensku. Ako uplynulý týždeň na tlačovej konferencii v Bratislave informovali zástupcovia organizácií, mestské prostredie v dnešnej dobe paradoxne vyhovuje včelám viac ako vidiecke, v ktorom sa využívajú agresívne pesticídy. Verejnosť má možnosť projekt Adoptuj si včelu finančne podporiť.

Za jedno euro si záujemcovia môžu adoptovať včeliu larvu. Päť eur stojí včelia robotnica, 15 eur trúd a 30 eur včelia kráľovná. Sumu 50 eur bude záujemcu stáť adopcia včelieho roja, 100 eur adopcia včelára a 250 eur adopcia celého úľa.

Obrazom: Bratislava má prvý verejný včelí úľ, bzučí priamo v centreDo projektu sa majú pridať ďalšie miesta

Vyzbierané finančné prostriedky využijú aktivisti na nákup včelstiev, včelárskej výbavy, zaplatenie včelárov a inštaláciu úľov na strechách mestských budov. Mestské úle momentálne fungujú na streche bratislavskej Starej tržnice. "Následne sa pridajú mestá Žilina a Nitra, rokujeme aj s ďalšími mestami," povedala koordinátorka projektu z organizácie Živica Petra Ježeková. Včely do mesta podľa nej prinášajú kus prírody a sebestačnosti.

Podľa Miriam Rajterovej z organizácie Greenpeace Slovensko si mnohí ľudia neuvedomujú, aké dôležité majú včely postavenie v našom ekosystéme. "Až tretina nášho jedálnička závisí od opeľovania rastlín hmyzom," povedala. Greenpeace podľa nej dlhodobo upozorňuje na problematiku úbytku včiel predovšetkým v Európe a severnej Amerike.


Klimatické zmeny idú proti včelám

Dôvodom sú podľa aktivistov najmä klimatické zmeny, industriálne poľnohospodárstvo a pestovanie monokultúr. Podľa včelára Tomáša Blaškoviča, ktorý na projekte spolupracuje, v tomto prípade hrajú významnú úlohu moderné druhy poľnohospodárskych pesticídov, prevažne z kategórie neonikotinoidov. Tie sa na kvetoch držia dlhšie, nakazia včely ktoré ich následne prenesú aj do úľov, kde sa nakazí aj ich potomstvo. V Taliansku, Francúzsku, Nemecku a Slovinsku sú preto už čiastočne zakázané. V mestskom prostredí existuje nižšia šanca, že včely s týmito látkami prídu do kontaktu.

Základným cieľom projektu je vybudovať 10 včelích úľov aspoň v piatich slovenských mestách. Záujemcovia sa viac o projekte dozvedia na stránke Adoptujsivcelu.sk

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety