Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Poslanci Smeru nevyzvali Rusko stopnúť agresiu voči Ukrajine

Autor: SITA, 24. septembra 2014 10:04, aktualizované: 24. septembra 2014 12:04
Moskvou pochodovali tisícky odporcov vlády Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) - Poslanci parlamentu v stredu ukončili riadnu septembrovú schôdzu a bezprostredne po nej sa začalo rokovanie mimoriadnej schôdze, ktorej zvolanie iniciovala opozícia.

Vládny Smer-SD v stredu nevyzval Rusko zastaviť agresiu voči Ukrajine. Text, podľa ktorého "Národná rada SR osobitne apeluje na Ruskú federáciu, aby nezasahovala do vnútorných záležitostí Ukrajiny, neposkytovala vojenskú pomoc vzbúrencom, rešpektovala nezávislosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny a aby využila všetok svoj vplyv na dosiahnutie deeskalácie konfliktu", sa do uznesenia nedostal, Smer-SD to zamietol.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.Pôvodne tieto vyjadrenia navrhovalo zaradiť do uznesenia aj ministerstvo zahraničných vecí, parlamentné výbory ich však vypustili. Doplnenie materiálu o výzvu pre Rusko navrhovali opoziční poslanci Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) a František Šebej (Most-Híd).


Smer zamietol vypustiť zmienku o USA

Uznesenie k situácii na Ukrajine, ktoré v stredu schválil parlament, hovorí o tom, že "národná rada podporuje všetko úsilie medzinárodného spoločenstva, ktorého cieľom je dosiahnutie mierového riešenia konfliktu na juhovýchode Ukrajiny". Poslanci vo vyhlásení vítajú dohodu z Minska medzi ukrajinskou vládou a povstalcami z Doneckej a Luhanskej oblasti a apelujú na všetkých účastníkov konfliktu, aby ju dodržiavali.

"NR SR od začiatku podporuje diplomatické riešenie súčasnej situácie na Ukrajine dohodou medzi Ukrajinou, Ruskou federáciou, Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými, rešpektujúc zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny," uvádza sa v dokumente. Slovensko si podľa vyhlásenia úprimne praje, aby bola Ukrajina slobodná, demokratická a prosperujúca krajina a chce s ňou v budúcnosti rozvíjať spoluprácu vo viacerých oblastiach.

Odporúčame aj:

Jeden plat poslancov je podľa Fica dôkaz, že sa dá šetriť

Vyhlásenie k Ukrajine je len teplý vzduch, kritizuje Šebej

Kisku sa na summite NATO pýtali, či smerujeme k Rusku

Rusko nepripravuje odvetné sankcie, nie sú vraj prioritouZároveň bude podporovať jej európsku integráciu. "Avšak iba občania Ukrajiny ako zvrchovaný suverén v krajine môžu a musia slobodne rozhodnúť o zahraničnopolitickom smerovaní svojej krajiny," píše sa vo vyhlásení. Národná rada Slovenskej republiky vyslovuje v materiáli presvedčenie, "že na ceste na dosiahnutie trvalého mierového riešenia konfliktu treba hľadať obojstranne prijateľné kompromisy medzi vládou Ukrajiny a predstaviteľmi povstalcov v Doneckej a Luhanskej oblasti".

Vládny Smer-SD zamietol aj návrhy predsedu Zahraničného výboru NR SR Františka Šebeja (Most-Híd) a poslanca KDH Jána Figeľa, aby z textu vypustili zmienku o Spojených štátoch amerických. USA podľa nich nie sú súčasťou konfliktu a nepredstavujú žiadnu stranu sporu. Parlament zároveň schválil Dohodu o pridružení medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a ich členskými štátmi na jednej strane a Ukrajinou na strane druhej. Cieľom dohody je silnejšia politická a hospodárska spolupráca medzi EÚ a Ukrajinou.

Po ukončení riadnej septembrovej schôdzi sa začala mimoriadna 38. schôdza, ktorej zvolanie iniciovali opoziční poslanci. Opozícia chce na mimoriadnom zasadnutí prerokovať päť návrhov, ktoré vládny Smer vyradil z rokovania septembrovej schôdze na podnet predsedníčky poslaneckého klubu strany Jany Laššákovej. VIAC SA DOČÍTATE TU.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety