Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

SDKÚ chce Ficovu hlavu, škodí vraj záujmom Slovenska

Autor: SITA, 24. septembra 2014 12:31, aktualizované: 24. septembra 2014 14:31
Robert Fico v Bruseli. Premiér Robert Fico škodí Slovensku, tvrdí Ľudovít Kaník. Foto: archívne SITA/Diana Černáková
BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico škodí záujmom Slovenska, SDKÚ-DS bude preto iniciovať jeho odvolávanie. Ako povedal v stredu pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, so zbieraním podpisov chce začať ešte v stredu.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU."Slovensko sa ešte nikdy nenachádzalo v tak vážnom bezpečnostnom ohrození. Osoba, ktorá obhajuje záujmy Ruska viac ako záujmy Slovenska, ohrozuje našu národnú bezpečnosť. Nie je navyše ochotná o tejto vážnej situácii diskutovať na pôde parlamentu a preto nemôže byť premiérom Slovenskej republiky," povedal Kaník.


Väčšina v strane Smer nerozumie situácii na Ukrajine, tvrdí Kaník

Rozprava NR SR a následné hlasovanie k vyhláseniu o situácii na Ukrajine podľa Kaníka ukázali, že väčšina poslancov strany Smer absolútne nerozumie alebo nechce porozumieť situácii na východe od našich hraníc. Zdôraznil, že vyjadrenia niektorých z nich sú ďaleko za hranicou toho, čo vždy bolo základnou líniou slovenskej zahraničnej politiky, a to je to, že Slovensko je pevnou, nespochybniteľnou súčasťou Západu a aktívnym členom euroatlantických bezpečnostných štruktúr.

Ako povedal Kaník, napriek tomu, že sa podľa vyjadrení mnohých politikov nachádza Európa a s ňou aj Slovensko najbližšie k otvorenému konfliktu s Ruskom od tzv. Kubánskej krízy, predseda vlády napriek výzvam a žiadostiam poslancov nepovažoval za potrebné prísť do parlamentu vysvetliť svoje výroky, ktorými opakovane spochybnil zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska.

"Namiesto toho sme svedkami jeho vyjadrení v mediálnych diskusiách bez oponenta, v ktorých spochybňuje spoločný postup Európskej únie a NATO. Namiesto jednoznačného odsúdenia agresie zo strany Ruskej federácie a podpory občanom a vláde Ukrajiny hovorí lži o tom, že vojna na Ukrajine je súbojom Ruska a USA a vyjadrenia mnohých západných politikov o ruskej agresii označuje za propagandu," povedal Kaník.


Podľa Kaníka Slovensko má obhajovať EÚ a NATO

Ani predseda vlády Slovenskej republiky, ani poslanci strany Smer akoby si podľa Kaníka vôbec neuvedomovali, že Slovensko, ktoré je dnes súčasťou EÚ a NATO, by malo vo vlastnom záujme obhajovať spoločný postup inštitúcií, s ktorými zdieľa identické hodnoty slobody, demokracie a vlády zákona.

"Robert Fico nielenže robí hanbu v demokratickom a slobodnom svete, ale dostáva sa do rozporu so základnou líniou slovenskej zahraničnej politiky, do rozporu so svojím ministrom a jeho vyjadrenia vyvolávajú pochybnosti o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska, ktoré musel naprávať až prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska," povedal Kaník s tým, že v čase napätej geopolitickej situácie spochybňuje svojich kolegov v Európe aj hlavu vlastného štátu. Robert Fico sa podľa neho vyčleňuje z jadra európskych a západných hodnôt, a čo je horšie, ťahá so sebou aj Slovensko a jeho občanov.


Opozícia sa v názoroch rozchádza

Aby mohla byť v parlamente vyslovovaná nedôvera premiérovi, potrebuje SDKÚ 30 podpisov. Samotný klub SDKÚ-DS má aktuálne osem členov. SDKÚ pravdepodobne nezíska pod svoj návrh podpisy poslancov za Most-Híd. Ako povedal v stredu pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu László Solymos, Smer má 83 poslancov, čo mu stačí na podržanie premiéra.

Robert Fico Predseda vlády SR Robert Fico Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
"Odvolávať premiéra treba, keď je téma, ktorú chceme prezentovať. O Ukrajine sme rozprávali v parlamente dva dni. Takže túto tému sme dostatočne predebatovali. Nevidím preto zmysel na takého odvolávanie," povedal Solymos s tým, že kolegovia v klube majú podobný názor.

Poslanecký klub OĽaNO o návrhu SDKÚ-DS zatiaľ nehovoril, preto predseda klubu Richard Vašečka nevie, či OĽaNO iniciatívu podporí. "Myslím si, že táto téma zaniká rokovaním NR SR o Ukrajine, ktoré trvalo dva dni. Stráca to potom aktuálnosť a silu. Na druhej strane vidím zodpovednosť premiéra za jeho postoj a neochotu komunikovať s NR SR," povedal pre agentúru SITA.

SDKÚ-DS však pravdepodobne získa podpisy všetkých poslancov NR SR za SaS. Návrh už podpísali Ľubomír Galko a Jana Kiššová. "Predpokladám že to podporíme všetci. Fico má toho na rováši strašne veľa. To, čo mu vyčíta SDKÚ, teda obrovskú dvojtvárnosť a farizejstvo, keď rozpráva niečo iné v Bruseli a niečo doma, je zbabelosť. Návrh SDKÚ je relevantný, ale Fico má strašne veľa za ušami," povedal v stredu Galko pre agentúru SITA.

Návrh tiež podporia piati nezaradení poslanci, ktorí nedávno odišli zo SaS. Návrh už podpísali Jozef Kollár a Martin Chren. "Smer si odvolávanie premiéra zaslúži nielen za postoj k Ukrajine, ale aj za spôsob, ako sa správa k opozícii a princípom parlamentnej demokracie," povedal v stredu pre agentúru SITA Juraj Miškov, ktorý tiež pridá podpis pod návrh.


Odporúčame aj:

Poslanci Smeru nevyzvali Rusko stopnúť agresiu voči Ukrajine

Vyhlásenie k Ukrajine je len teplý vzduch, kritizuje Šebej

Paška zvolal mimoriadnu schôdzu, prerokujú vyradené návrhy

Kisku sa na summite NATO pýtali, či smerujeme k Rusku

Rusko nepripravuje odvetné sankcie, nie sú vraj prioritou

Na Slovensko tečie viac plynu, Rusi korigujú pokles dodávok

Lajčák nechce, aby sme boli palica, čo bije Putina po hlave

Slováci môžu prísť pre sankcie o prácu, Fico kritizoval EÚPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety