Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Radúz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ústavný súd preskúma, či sú otázky referenda o rodine kóšer

Autor: SITA, 24. septembra 2014 17:15
ustava Foto: ilustaračné, SITA/Marián Peiger
KOŠICE 24. septembra (WEBNOVINY) – Návrh prezidenta Andreja Kisku na preskúmanie otázok referenda o ochrane rodiny z dielne Aliancie za rodinu prijal v stredu Ústavný súd (ÚS) SR na ďalšie konanie. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa súdu Anna Pančurová. Účastníkom konania je aj hovorca aliancie Anton Chromík.

Prezident sa obrátil na ÚS, pretože má pochybnosti, či sa štyri referendové otázky netýkajú základných práv a slobôd zaručených Ústavou SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv a slobôd, ako aj Chartou základných práv Európskej únie. Žiada, aby ÚS posúdil, či sú, alebo nie sú referendové otázky v súlade s našou ústavou. Zároveň žiada, aby ÚS povedal, či možno alebo nemožno vyhlásiť referendum s týmito otázkami.

Obrazom: Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejochAliancia vyzbierala státisíce podpisov

"Ak by neexistovali oprávnené pochybnosti o tom, že otázky sa týkajú základných práv a slobôd, referendum vyhlásim," povedal prezident začiatkom septembra. Ústavný súd má podľa Kisku ako jediná inštitúcia v takejto veci právo rozhodnúť, aby následne nikto nemohol spochybniť rozhodnutie prezidenta. Ako ďalej uviedol, intenzívne sa venoval tomu, či otázky spĺňajú druhú základnú podmienku vyhlásenia referenda, teda či sa týkajú alebo netýkajú základných práv a slobôd. "V takomto prípade Ústava SR zakazuje konanie referenda a prezident ho vyhlásiť nesmie," poznamenal.

Podľa ústavy referendum vyhlasuje prezident, ak o to petíciou požiada aspoň 350-tisíc občanov, a to do 30 dní od prijatia petície. Aliancia za rodinu tvrdí, že sa im podarilo vyzbierať viac ako 400-tisíc podpisov.

Odporúčame:

Veci sa pohli k lepšiemu, hovorí o súdnictve prezident Kiska
V referende nemôžu byť otázky k právam a slobodám

Ústava však dáva Kiskovi možnosť podať na ústavný súd návrh na rozhodnutie, či je predmet referenda v súlade s ústavou, vtedy lehota 30 dní neplynie. Ústava hovorí, že predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet. Referendom sa však môže rozhodnúť o iných dôležitých otázkach verejného záujmu.

Aliancia sa chce občanov Slovenskej republiky v referende pýtať štyri otázky: Či súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy, či súhlasia, aby si homosexuálne alebo iné zväzky nemohli nárokovať práva manželstva, či súhlasia, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí a či súhlasia, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických veciach, ako je sexuálne správanie sa alebo eutanázia. Aliancia za rodinu je občianska iniciatíva organizácií a jednotlivcov, ktorá vznikla v decembri 2013 na podporu hodnôt manželstva a rodiny.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy