Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kremnická mincovňa si uctí medailou Andreja Hlinku

Autor: SITA, 26. septembra 2014 12:34
Andrej Hlinka Zlatá pamätná medaila 'Andrej Hlinka' venovaná 150. výročiu narodenia A.Hlinku. Foto: www.mint.sk
BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) - Mincovňa Kremnica, š. p. vydala pamätnú medailu "Andrej Hlinka" pri príležitosti jeho 150. výročia narodenia. Medaila je v predaji v troch vyhotoveniach, zlatý a strieborný variant sú v limitovanom počte kusov.

Andreja Hlinku si uctila aj Slovenská pošta, ktorá vydáva známku s podobizňou rímskokatolíckeho kňaza a osobnosti slovenských dejín 19. a prvej tretiny 20. storočia Andreja Hlinku. Slávnostná inaugurácia známky sa bude konať v rámci osláv 150. výročia narodenia Andreja Hlinku 26. septembra o 14:00 na Mestskom úrade v Ružomberku. Agentúru SITA informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Stanislava Pondelová.

Súčasne so známkou vyjde aj obálka, na ktorej je zobrazená budova mauzólea Andreja Hlinku v Ružomberku. Na pečiatke je pôdorys kostola v Černovej, odkiaľ Hlinka pochádzal. Autorom výtvarného návrhu a oceľorytiny poštovej známky, obálky prvého dňa a návrhu pečiatky je akademický maliar Martin Činovský.

Andrej Hlinka bol rímskokatolícky kňaz, pápežský protonotár, rodák z pltnícko-roľníckej rodiny z ružomberskej mestskej časti Černová. Stal sa vedúcou osobnosťou slovenského národného hnutia. Prelomovým momentom v jeho živote sa stalo jeho zvolenie za ružomberského farára v roku 1905 a jeho aktívna podpora kandidatúry reprezentanta slovenského tábora Vavra Šrobára do uhorského parlamentu v máji 1906.

Hlinka sa zasadzoval aj v rodnej Černovej za výstavbu nového kostola a organizoval aktivity podporujúce tento zámer. Politická a spoločenská angažovanosť Andreja Hlinku na strane slovenských národných záujmov vyvolala negatívnu odozvu uhorských úradov i cirkvi. Nasledovalo suspendovanie z úradu ružomberského farára. V ružomberskom politickom procese so slovenskými národovcami v novembri – decembri 1906 ho odsúdili na trest dvojročného väzenia, ktorý si odpykal v Segedíne.

Obdobie súdnych perzekúcií sa prelínalo s prednáškovým turné Andreja Hlinku venovaným slovenskej otázke v českých a moravských mestách a s tragickými udalosťami v rodnej Černovej v októbri 1907, keď maďarská cirkevná a svetská
vrchnosť nevyhovela želaniu obyvateľov Černovej, aby nový kostol vysvätil Hlinka. Černovčania sa proti tomu postavili na odpor. Žandári napadli bezbranný dav streľbou, ktorej padlo za obeť 15 ľudí, 10 ťažko a 60 ľahšie zranili.

Andrej Hlinka ako duchovná a cirkevná autorita, predseda Slovenskej ľudovej strany a poslanec parlamentu rozvinul koncepciu slovenského nacionalizmu a autonomizmu a bol tvorcom procesu politickej emancipácie slovenských katolíkov. Zomrel 16. augusta 1938.Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety