Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Svah nad Devínskou cestou bude pred dažďami chrániť fólia

Autor: SITA, 26. septembra 2014 12:12
V Bratislave kolabovala doprava, pri PKO sa zosunul svah Foto: Ilustračné, SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) - Devínska cesta v Bratislave, kde sa začiatkom septembra pri intenzívnych dažďoch zosunul svah, ostáva naďalej v jednom pruhu uzavretá. Až do vykonania definitívnych sanačných opatrení ostáva úplne uzavretá aj ulica Nad Sihoťou, kde sa zosunula časť cesty. Spevnenie svahu vedenie Bratislavy odhaduje na jar budúceho roka.

Zatiaľ odrežú suché stromy, ktoré by mohli spadnúť na cestu a kopec pokryjú ochrannou fóliou, aby tam pri ďalších dažďoch nevsakovala voda. "Ide o akútne opatrenia, keby opäť začalo pršať, aby sa svah zase nezosunul," informoval agentúru SITA primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.

Obrazom: Pri PKO sa po dažďoch zosunul svahHľadajú spôsoby ako spevniť svah

Mesto teraz hľadá spôsoby ako spevniť svah nad Devínskou cestou. Po zosuve si dali urobiť geologický prieskum a vypracovať statický posudok, ktoré priniesli niekoľko alternatív sanovania svahu. "Ako najschodnejšia prichádza do úvahy alternatíva, že postavíme pylóny, spevníme svah a zastavíme prevádzku na ceste na ulici Nad Sihoťou, ktorá sa čiastočne zosunula," priblížil možné riešenie Ftáčnik.

Na ulici Nad Sihoťou totiž v zosunutom úseku vedie nespevnená cesta do záhradkárskej oblasti, kde bol aj tak zakázaný vjazd motorových vozidiel. Od zosuvu je ulica uzavretá aj pre chodcov. Spevňovanie zosunutého svahu by mohlo podľa odhadov statika stáť približne 300- až 500-tisíc eur a trvať dva až štyri mesiace, podľa toho, ktorú alternatívu spevňovania svahu mesto zvolí.


Poskladá sa radnica s mestskou časťou Karlova Ves

"Musíme vybrať tú stavebne najvhodnejšiu alternatívu, aby bolo zvolené riešenie udržateľné a musíme na to nájsť finančné prostriedky," vysvetlil primátor s tým, že materiál predloží mestským poslancom na rokovanie v októbri. Na spevnenie svahu sa poskladá radnica spolu s mestskou časťou Karlova Ves. Spevňovanie svahu odhaduje primátor až na jar budúceho roka, dovtedy totiž musia vybrať zhotoviteľa, pripraviť projektovú dokumentáciu a získať potrebné povolenia.

Kým svah nad Devínskou cestou spevnia, zatiaľ ho bude chrániť nepremokavá fólia. V prípade dažďov má zabrániť vsakovaniu ďalšej vody do už tak dosť podmáčaného svahu a jeho ďalšiemu zosuvu. Koncom septembra na svahu vyrúbu aj suché stromy, ktoré sa nakláňajú nad cestu a hrozí, že by mohli spadnúť.

Zachované však ostanú korene týchto stromov, lebo tie štruktúru svahu spevňujú, vysvetlil primátor. Do začatia spevňovania svahu treba podľa odborníkov prečistiť kanálové vpusty a vybudovať aj približne 20 centimetrov vysoký val, ktorý zamedzí, aby sa na cestu dostala prívalová voda.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety