Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Izabela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obrazom: Slováci otvorili obnovený priechod na Ukrajinu

Autor: SITA, 26. septembra 2014 19:53
Obnovený priechod Veľké Slemence-Mali Selmenci Zľava: Prezident Finančného riaditeľstva SR František Imrecze a minister financií Peter Kažimír počas odovzdávania colného hraničného priechodu Veľké Slemence do prevádzky po rekonštrukcii. Veľké Slemence, 26. september 2014. Foto: SITA/Viktor Zamborský
VEĽKÉ SLEMENCE 26. septembra (WEBNOVINY) – Hraničný priechod pre peších a cyklistov medzi Slovenskom a Ukrajinou Veľké Slemence – Mali Selmenci dali v piatok slávnostne do užívania po ukončení rekonštrukčných prác. Tohto roku cez priechod prešlo 52 000 ľudí.

Hraničný priechod Veľké Slemence – Mali Selmenci zrekonštruovali v rámci projektu Modernizácia a rekonštrukcia slovensko-ukrajinských hraničných priechodov. Náklady na rekonštrukciu dosiahli 365 610 eur, pričom 90 percent z prostriedkov bolo investovaných z prostriedkov Európskej únie, zvyšok zo štátneho rozpočtu.

Obrazom: Otvorenie obnoveného hraničného priechodu Veľké Slemence - Mali Selmenci


Nahradili pôvodné unimobunky

Rekonštrukcia hraničného priechodu zvýšila komfort na vybavenie cestujúcich a zlepšili sa aj podmienky pre výkon colnej a hraničnej kontroly. Pôvodné unimobunky, ktoré slúžili deväť rokov, nahradili novými segmentmi kontajnerového typu, ktoré ponúkajú väčší priestor a komfort.

Zlepšenie priestorových podmienok umožňuje vykonávať kontrolu cestujúcich vo vnútri budovy, kým v minulosti to bolo vonku. Zároveň celý priestor hraničného priechodu zastrešili.


Otvorenie priechodu spojilo rodiny

"Pre ľudí, ktorí tu žijú, má tento priechod veľký význam. A som rád, že na budúci rok to bude desať rokov, čo funguje. Kto pozná históriu, vie, že geopolitické záujmy tu rozdelili celé rodiny. Otvorenie tohto priechodu začalo spájať rodiny i ostatných ľudí. Čo bolo prianím mnohých, sa stalo realitou," povedal podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír.

Doložil, že z doterajších skúseností vyplýva, že tam, kde sa na Slovensku stavali hraničné priechody, neskôr sa tieto budovy stali zbytočnými. Vyslovil presvedčenie, že tak sa môže stať aj na tomto hraničnom priechode. "Myslím si, že ten čas nie je od nás veľmi ďaleko," povedal Kažimír.

Obnovený priechod Veľké Slemence-Mali Selmenci Odovzdanie colného hraničného priechodu Veľké Slemence - Mali Selmenci do prevádzky po rekonštrukcii. Veľké Slemence, 26. september 2014. Foto: SITA/Viktor Zamborský


Na rade je Vyšné Nemecké

Ako uviedol starosta Veľkých Slemeniec Ľudovít Tóth, zriadenie priechodu uľahčilo život tunajším ľuďom v malom prihraničnom styku i turistom. "Priechod využívajú aj ľudia zo vzdialenejších regiónov. Chodia sem z Bardejova, Svidníka, Košíc najmä za nákupmi, pretože na ukrajinskej strane je lacnejšie," povedal Tóth.

Prezident finančnej správy František Imrecze uviedol, že už rekonštruovali slovensko-ukrajinské hraničné priechody v Ubli, Maťovciach a na rade je Vyšné Nemecké. Rekonštrukcie sa robia v rámci projektu ENPI - Modernizácia hraničných slovensko-ukrajinských priechodov s celkovým príspevkom EÚ vyše 6,7 milióna eur.


Obnovený priechod Veľké Slemence-Mali Selmenci Odovzdanie colného hraničného priechodu Veľké Slemence - Mali Selmenci do prevádzky po rekonštrukcii. Veľké Slemence, 26. september 2014. Foto: SITA/Viktor Zamborský


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy