Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Miloš

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Štát by mal podľa liberálov upratovať len so svojimi 'luďmi'

Autor: SITA, 29. septembra 2014 10:36
Poslanci za SaS navrhujú v novele zákona, aby štátne inštitúcie, mestá aj obce neobjednavali na upratovacie a čistiace práce externé firmy.
upratovanie Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková
BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) - Štátne inštitúcie ako aj mestá a obce by nemali na upratovacie a čistiace práce objednávať externé firmy, čistotu verejných priestranstiev i vnútorných priestorov by mali zabezpečovať len vlastnými zamestnancami. V novele zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy to navrhujú poslanci Národnej rady SR za SaS Lucia Nicholsonová a Jozef Mihál.

"Dôvodom predloženia tohto návrhu zákona je súčasný stav, keď v podmienkach štátnych a obecných, respektíve mestských inštitúcií sa vynakladajú neúmerne vysoké sumy na čistiace a upratovacie práce vonkajších priestranstiev, chodníkov, námestí, zelene ako aj v interiéroch budov formou outsourcingu, teda dodávateľským spôsobom," vysvetľujú opoziční poslanci.


Špinavšie mestá i obce a menej práce

Dôsledkom tohto nevhodného prostredia je podľa Nicholsonovej a Mihála vysoká finančná náročnosť celého procesu, zbytočný medzičlánok v podobe dodávateľských firiem a zbytočne menej pracovných miest.

"Výsledkom sú špinavšie obce, špinavšie mestá a viac ľudí na rôznych sociálnych dávkach, čo ešte viac zaťažuje verejné financie. Čo je na celej veci podstatné, dodávateľské firmy inkasujú za dodané služby sumy ako za mimoriadne sofistikované činnosti a svojim zamestnancom vyplácajú mzdy na úrovniach blízkych minimálnej mzde. Zodpovedanie otázky, čo sa asi deje s tým finančným rozdielom ponechávame na úsudok každého, kto sa týmto návrhom zákona bude zaoberať," konštatujú poslanci.


Viac miest pre ľudí bez kvalifikácie

Nicholsonová a Mihál chcú preto zakázať štátnym inštitúciám, obciam a mestám obstarávať čistiace a upratovacie práce dodávateľským spôsobom. "Čím sa odstráni parazitujúci medzičlánok a zabezpečí sa viac čistoty na verejných priestranstvách a viac pracovných miest predovšetkým pre ľudí bez potrebnej kvalifikácie a teda ťažšie uplatniteľných na trhu práce.

Nemožno akceptovať súčasný stav, keď najzákladnejšiu úlohu samosprávy - čistenie verejných priestranstiev, nahrádzajú dobrovoľníci, často s vysokoškolským vzdelaním, ktorí sa už na katastrofálny stav verejných priestranstiev nedokážu pozerať. Odmenou je im v najlepšom prípade spoločná fotografia s príslušným primátorom na záver takejto bezplatnej brigády ako pamiatka pre potomkov na pomery, aké tu dnes vládnu,"
uzatvárajú poslanci za SaS.

Parlament sa návrhom bude zaoberať na októbrovej schôdzi.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety