Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Václav

Počasie na dnes:

Zdielať na:

SDKÚ chce vyjadriť úctu Štefánikovi štátnym sviatkom

Autor: SITA, 30. septembra 2014 06:21
stefanik Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS chce, aby 28. október - vznik samostatného československého štátu, bol štátnym sviatkom. Poslanec Národnej rady za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník preto predložil do parlamentu novelu zákona o štátnych sviatkoch. Účinná by mala byť od budúceho roka. Názov sviatku by mal byť Deň úcty k dielu Milana Rastislava Štefánika – vznik samostatného československého štátu.

Ako povedal Kaník v pondelok pre agentúru SITA, Štefánik je najuznávanejšia osobnosť Slovenska. "Je to veľký syn slovenského národa a dnes mu nevyjadrujeme takú poctu, akú si zaslúži," povedal Kaník.

Odporúčame:

Ľudovít Kaník má recept na to, ako vzkriesiť SDKÚ

Je dobré, že niektorí ľudia z SDKÚ odišli, zhodnotil Frešo

Frešo ostavá šéfom SDKÚ, podpredsedovia sa vzdali funkcií

Frešo vedie stranu 'od desiatich k piatim', tvrdí politológPodľa Kaníka 28. október má byť Štefánikovým sviatkom, pretože vznik Československa v roku 1918 bol jeho vrcholným dielom. "Bez neho by Československo nevzniklo. Bez Československa by sa zas nevytvorili podmienky na vznik dnešného Slovenska. Nemali by sme dnešný štát a reč. To si treba uvedomiť spolu s kontinuitou vývoja," zdôraznil Kaník.

Slovensko má podľa Kaníka niektoré dejinné míľniky, ktoré krajinu vyformovali do dnešnej podoby. "Všetko sú to štátne sviatky, okrem 28. októbra," konštatoval. Pripomenul, že všetko sa začalo práve vznikom Československej republiky (ČSR). Ďalší kľúčový dátum bolo Slovenské národné povstanie, ktoré rozhodlo, že sa hlásime k demokratickým hodnotám.

"Tretím míľnikom bolo vzoprenie sa komunizmu – 17. november. Posledným bol vznik samostatnej Slovenskej republiky. Všetko sú to štátne sviatky, ktoré formovali Slovensko," povedal Kaník s tým, že dodnes si však nevieme dostatočne uctiť Štefánika. SDKÚ-DS už raz s takýmto návrhom prišla. Väčšina Smeru-SD však jej návrh v parlamente zamietla.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Učitelia prešli zo štrajkovej pohotovosti do stupňovaného štrajku. Myslíte si, že oprávnene?
Áno, za svoju prácu by mali byť určite lepšie ohodnotení a aj do školstva by malo ísť viac peňazí
Štrajk nepodporujem, za ich prácu a veľa voľných dní si vyššie platy nezaslúžia
Nezaujíma ma to, mám dosť svojich starostí
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy