Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Orlica Anička sa sťahuje pomalšie, dostala sa už do Ázie

Autor: SITA, 29. septembra 2014 17:59
orol Foto: ilustračné, tanap

POPRAD 29. septembra (WEBNOVINY) – Samica orla krikľavého, známa pod menom Anička, v pondelok pred 13:00 preletela cez prieliv Bospor, čím sa z Európy dostala do Ázie, informoval riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.

Od 18. septembra, keď samica orla krikľavého s vysielačkou na chrbte vyrazila na púť do zimoviska v Afrike, má za sebou už vyše 1 000 kilometrov. Teraz čaká na orlicu prelet cez Turecko, Sýriu, Libanon, Izrael a Egypt, kde opustí Áziu a dostane sa na africký kontinent. Orlica z veľkej miery kopíruje minuloročnú trasu. Podľa údajov z vysielačky prelietala orlica ponad Maďarsko, Ukrajinu, Rumunsko, Bulharsko a momentálne je v Turecku.

Odporúčame aj:

Orlica Anička začala púť do Afriky, zmenila trasu letu

Slováci budú môcť opäť sledovať let orlice Aničky do AfrikyUž z minulého roku majú ochranári poznatky, že orlica sa pri presune do zimovísk vyhýba veľkým vodným plochám. Tak je to aj tohto roku. V porovnaní s minulým rokom je orlica Anička o niečo pomalšia. Zo svojho letoviska na Liptove odlietala vlani orlica 19. septembra a cez Bospor preletela už 26. septembra. Tohto roku odlietala 18. septembra a cez Bospor sa dostala 29. septembra. Príčinou pomalšieho letu môže byť chladnejšie a daždivejšie počasie v lokalitách, ktorými orlica prelieta. "Letí pomalšie, ale je ešte predčasné to hodnotiť. Za sebou má asi pätinu cesty," uviedol Majko. Väčšiu časť nedele strávila orlica v jednej lokalite.

Samicu orla krikľavého odchytili ochranári v auguste minulého roka neďaleko Liptovských Matiašoviec. Pôvodne si ochranári mysleli, že ide o samca a preto dostal meno Arnold. Toto meno mu vybrala verejnosť v internetovom hlasovaní. Na chrbát mu ochranári pripevnili minivysielačku, ktorá vysiela informácie o pohybe a ďalšie údaje. Až po prílete na Slovensko na jar tohto roku ochranári zistili, že nejde o samca, ale samicu orla krikľavého. Z Arnolda sa tak stala Anička. Prelet orla z jeho letoviska pod Tatrami do zimoviska v Afrike môže verejnosť sledovať na internetovej stránke Správy Tatranského národného parku www.spravatanap.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety