Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Michaela, Michal

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Orlica Anička sa sťahuje pomalšie, dostala sa už do Ázie

Autor: SITA, 29. septembra 2014 17:59
orol Foto: ilustračné, tanap

POPRAD 29. septembra (WEBNOVINY) – Samica orla krikľavého, známa pod menom Anička, v pondelok pred 13:00 preletela cez prieliv Bospor, čím sa z Európy dostala do Ázie, informoval riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.

Od 18. septembra, keď samica orla krikľavého s vysielačkou na chrbte vyrazila na púť do zimoviska v Afrike, má za sebou už vyše 1 000 kilometrov. Teraz čaká na orlicu prelet cez Turecko, Sýriu, Libanon, Izrael a Egypt, kde opustí Áziu a dostane sa na africký kontinent. Orlica z veľkej miery kopíruje minuloročnú trasu. Podľa údajov z vysielačky prelietala orlica ponad Maďarsko, Ukrajinu, Rumunsko, Bulharsko a momentálne je v Turecku.

Odporúčame aj:

Orlica Anička začala púť do Afriky, zmenila trasu letu

Slováci budú môcť opäť sledovať let orlice Aničky do AfrikyUž z minulého roku majú ochranári poznatky, že orlica sa pri presune do zimovísk vyhýba veľkým vodným plochám. Tak je to aj tohto roku. V porovnaní s minulým rokom je orlica Anička o niečo pomalšia. Zo svojho letoviska na Liptove odlietala vlani orlica 19. septembra a cez Bospor preletela už 26. septembra. Tohto roku odlietala 18. septembra a cez Bospor sa dostala 29. septembra. Príčinou pomalšieho letu môže byť chladnejšie a daždivejšie počasie v lokalitách, ktorými orlica prelieta. "Letí pomalšie, ale je ešte predčasné to hodnotiť. Za sebou má asi pätinu cesty," uviedol Majko. Väčšiu časť nedele strávila orlica v jednej lokalite.

Samicu orla krikľavého odchytili ochranári v auguste minulého roka neďaleko Liptovských Matiašoviec. Pôvodne si ochranári mysleli, že ide o samca a preto dostal meno Arnold. Toto meno mu vybrala verejnosť v internetovom hlasovaní. Na chrbát mu ochranári pripevnili minivysielačku, ktorá vysiela informácie o pohybe a ďalšie údaje. Až po prílete na Slovensko na jar tohto roku ochranári zistili, že nejde o samca, ale samicu orla krikľavého. Z Arnolda sa tak stala Anička. Prelet orla z jeho letoviska pod Tatrami do zimoviska v Afrike môže verejnosť sledovať na internetovej stránke Správy Tatranského národného parku www.spravatanap.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Učitelia prešli zo štrajkovej pohotovosti do stupňovaného štrajku. Myslíte si, že oprávnene?
Áno, za svoju prácu by mali byť určite lepšie ohodnotení a aj do školstva by malo ísť viac peňazí
Štrajk nepodporujem, za ich prácu a veľa voľných dní si vyššie platy nezaslúžia
Nezaujíma ma to, mám dosť svojich starostí
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy