Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Harabin po psychiatričke žaluje aj RTVS, reportér vypovedal

Autor: SITA, 30. septembra 2014 12:08
Štefan Harabin chce od lekárky vysúdiť stotisíc eur, ďalších dvestotisíc eur si nárokuje od RTVS - Slovenskej televízie. Tá výrok psychiatričky na adresu Harabina zaznamenala a odvysielala v relácii Reportéri.
stefan harabin Štefan Harabin sa už súdi aj s RTVS. Foto: archívne, SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – V prípade žaloby bývalého šéfa najvyššieho súdu Štefana Harabina proti RTVS a psychiatričke Renáte Papšovej v utorok vypovedal ako svedok Juraj Mravec z relácie RTVS Reportéri. V relácii z mája 2012 odvysielali aj výrok Papšovej, ktorý je predmetom Harabinovej žaloby.

Odporúčame:

Neodpoviem na priblblé otázky, zaznelo na Harabinovom súde

Harabinovi vraj poslal mail pacient psychiatričky PapšovejPapšová bola ošetrujúcou lekárkou už nebohých sudcov Majchráka (spáchal samovraždu) a Laukovej (mala vážne zdravotné problémy). "Ako lekár môžem povedať, že niekedy sú choroby nákazlivé a naša justícia je chorá, ochorel Juraj Majchrák, ochorela JUDr. Lauková, ktorá takisto zomrela na tvrdú perzekúciu doktora Harabina," povedala psychiatrička Papšová 14. apríla 2012 na verejnej diskusii Sudcovia o sudcoch. RTVS výrok potom použila v reportáži o slovenskej justícii.


Mravec vybral do reportáže slovný pingpong

Reportér Mravec na Okresnom súde Bratislava IV v utorok vysvetľoval, ako vznikala reportáž. Mravec ako reportér, scenárista aj režisér počas nakrúcania navštívil spomínanú verejnú diskusiu Sudcovia o sudcoch. Debata nebola podľa Mravca pre diváka veľmi záživná, zaujala ho však výmena názorov medzi šéfkou Združenia sudcov Slovenska Danou Bystrianskou a Zuzanou Wienk z Aliancie Fair-play.

"Tento konfrontačný pingpong začal gradovať, na to by zareagoval každý vnímavý reportér. Po tomto dialógu požiadala o mikrofón doktorka Papšová, ktorá bola osobnou lekárkou Juraja Majchráka a povedala inkriminovanú vetu," spomínal v utorok Mravec. "Celý tento dejový segment v postupnosti Wienk – Bystrianska – Papšová som vybral do reportáže preto, lebo predstavoval pre mňa dynamickú a gradujúcu sekvenciu," vysvetľoval. Podľa jeho slov ho po odvysielaní relácie nekontaktoval nikto z účastníkov tohto súdneho konania ani spomínanej diskusie.

Papšová podľa Mravca charakterizovala situáciu v justícii ako chorú, ako situáciu, ktorá traumatizuje nielen samotných sudcov, ale aj obyvateľov Slovenska. Dodal, že v reportáži uviedol aj kontext, a síce údaje o sudcoch, ktorí boli za svoje priestupky disciplinárne stíhaní.


Skutkové tvrdenie vs. hodnotiaci úsudok

Mravec sa vyjadril pred súdom aj k tomu, či oslovil do relácie Štefana Harabina. Podľa reportéra boli v relácii úryvky z rozhovoru Harabina, ktorý poskytol Grigorijovi Mesežnikovi. Ďalej použili v reportáži zábery z vyjadrenia Harabina pre redaktorov z budovy najvyššieho súdu. Mravec tiež oslovil Kanceláriu predsedu NS SR so žiadosťou o rozhovor Harabina k problémovým okruhom reportáže.

"Poslal som mu mailom otázky, čakal som na odpoveď, no tá neprichádzala a termín uzávierky sa blížil," hovoril. Napokon dostal z kancelárie odpoveď, v ktorej stálo, že ak by Harabin odpovedal na jeho otázky pred termínom voľby členov súdnej rady, bolo by to nevhodné. Mravca to podľa vlastných slov prekvapilo, keďže v samotnej reportáži sa spomínalo, že Harabin pred voľbami do súdnej rady napísal list sudcom o tom, koho bude on podporovať a za aké zásluhy.


Majchrák mal mať problémy pre pomery v práci

Právna zástupkyňa Harabina v utorok vyhlásila, že výrok Papšovej bol skutkové tvrdenie a nie hodnotiaci úsudok. Podľa Harabinovej advokátky existuje právoplatné súdne rozhodnutie, kde súd skonštatoval, že hodnotiace úsudky bez pravdivého základu sú spôsobilé zasiahnuť do občianskej a profesijnej cti človeka a sú spôsobilé objektívne privodiť ujmu na jeho právach.

Právny zástupca RTVS dal v utorok založiť do spisu prepúšťaciu správu z trenčianskej nemocnice, kde bol Majchrák hospitalizovaný. Zo správy údajne vyplýva, že zdrojom Majchrákových zdravotných problémov boli ťažkosti na pracovisku.

Harabin ani Papšová na utorkové pojednávanie neprišli. Proces odročili na 18. novembra, mali by vypočuť ďalších svedkov a prehrať video z diskusie a tiež reportáž. Harabin chce od psychiatričky vysúdiť 100-tisíc eur a ďalších 200-tisíc od RTVS - Slovenskej televízie, ktorá spomínaný výrok zaznamenala a odvysielala 28. mája 2012 v relácii Reportéri.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety