Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Mladík, ktorý jazdil rýchlo a zabil kamaráta, ide za mreže

Autor: SITA, 30. septembra 2014 14:58
väzenie, väznica, väzni Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza
BANSKÁ BYSTRICA 30. septembra (WEBNOVINY) – Trest štyri a pol roka odňatia slobody nepodmienečne a doživotný zákaz šoférovania potvrdil dnes odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 22-ročného Attilu Lengyela z Tornale.

Mladík viedol osobné motorové vozidlo pod vplyvom alkoholu a neprimerane rýchlo. Zavinil dopravnú nehodu, pri ktorej zahynul jeho kamarát Ronald a sám Attila utrpel rôzne zranenia s trvalými následkami.

Tragická nehoda sa stala vo februári 2013 na ceste do Tornale za obcou Gemer. Attila šoféroval otcov Fiat Tipo, v ktorom viezol kamarátov 17-ročného Ronalda a 24-ročného Miroslava. Nezvládol ľavotočivú zákrutu, vyletel s vozidlom z cesty a skončil nárazom na strom dva metre pod úrovňou vozovky. Pri havárii na mieste zahynul Ronald a ľahšie sa zranil Miroslav.


Mladík je odkázaný na invalidný vozík

Attila utrpel rôzne zranenia, vrátane poškodenia chrbtice, následkom čoho má trvalé zdravotné následky a je odkázaný na invalidný vozík. Mladík viedol auto rýchlo a pod vplyvom alkoholu. Podľa znalcov sa vozidlo pred haváriou pohybovalo rýchlosťou v rozmedzí od 83 do 101 kilometrov za hodinu.

Zákrutu však mohol vodič zvládnuť iba pri rýchlosti okolo 70 kilometrov. Na tragédii sa podpísal i alkohol, pričom znalci odhadli, že v čase nehody mohol mať Attila v krvi najmenej 1,29 promile, čo je spodná hranica stredného stupňa opitosti.

Okresný súd v Revúcej uznal Attilu za vinného z prečinov usmrtenia a ublíženia na zdraví. Uložil mu trest odňatia slobody štyri a pol roka odňatia slobody nepodmienečne a doživotný zákaz šoférovania. Attila sa proti tomu odvolal s viacerými námietkami. Tvrdil, že prvostupňový súd neskúmal, či na tragédii nenesie vinu napríklad technická chyba na vozidle. Navrhol vec vrátiť na doplnenie dokazovania. Odvolací senát však označil verdikt prvostupňového súdu za správny a Attilovi nevyhovel.


Attila mal toho na konte viac

Predseda senátu opakovane zdôraznil, že k dopravnej nehode došlo pre požitie alkoholu a neprimeranú rýchlosť. Zákon umožňuje vinníkovi uložiť za to trest odňatia slobody na štyri až desať rokov. Prvostupňový súd ukladal trest pri dolnej hranici, pričom vzal do úvahy, že Attila rok pred haváriou napadol a zranil na diskotéke istého Róberta.

Na odvolacom konaní sa Attila ospravedlnil zo zdravotných dôvodov. Na súd prišli jeho rodičia, ktorí sa k veci nevyjadrili. Attilov otec je príslušník Policajného zboru v Tornali. V deň havárie bol v službe a bol aj na mieste nehody, ale keď zistil, že ide o syna, dal sa vystriedať.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety