Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Výroba radarov krajinami V4 nie je úplne zabitá, tvrdí Glváč

Autor: SITA, 1. októbra 2014 14:22
Ministerstvo obrany má záujem o dve lietadlá Spartan, podľa ministra Martina Glváča je príprava zmlúv na nákup vo finálnej fáze.
radar Foto: ilustračné foto, SITA/AP
BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Slovenský minister obrany Martin Glváč si nemyslí, že spoločný projekt krajín Visegrádskej štvorky (V4) na výrobu radarov je "úplne zabitý". Uviedol to v stredu po rokovaní vlády v reakcii na informáciu, že česká strana od projektu odstupuje a vyhlási vlastné výberové konanie.

Odporúčame:

Kybernetická obrana je roztrieštená, padlo na rokovaní vlády

Slovensko sa chce zapojiť do nebojovej misie v Afganistane

Krajiny V4 by mohli spolu vyrábať radary, tvrdí ministerstvo"Mám túto informáciu, ale s českým ministrom obrany Martinom Stropnickým sme sa dohodli, že pôjdeme buď do vývoja alebo do obstarávania radarov spoločne. Jeden z týchto variantov určite bude," zdôraznil minister. Pripomenul, že je to nevyhnutné aj preto, že ruský výrobca radarov sa nachádza na black liste Európskej únie. Nemôžeme teda pokračovať v predlžovaní životnosti terajších radarov, dodal.


Poľsko chce mobilné radary

Zástupcovia krajín V4 rokovali o projekte spoločnej výroby radarov od júna. Sovietske radary, ktoré majú armády krajín V4 k dispozícii, už dosluhujú. Poľsko má záujem o mobilné radary ADR (Air Defence Radar), ktoré možno nasadiť do vojenských operácií.

Ostatné krajiny by chceli presnejšie, ale menej mobilné stroje ASR (Air Surveillance Radar). Hovorkyňa rezortu Martina Balleková v tejto súvislosti uviedla, že ministerstvo analyzuje, koľko a aký druh rádiolokátorov by bol potrebný pre slovenské ozbrojené sily. Balleková nechcela spresniť, koľko funkčných radarov a s akou životnosťou majú OS SR teraz. "Počet a funkčnosť radarovej techniky nie je možné z hľadiska operačnej bezpečnosti zverejniť," vysvetlila.

lietadlo spartan Ministerstvo obrany chce kúpiť dve lietadlá typu C-27J Spartan. Foto: ilustračné, SITA/APV zmluve o Spartanoch dolaďujú detaily

Príprava zmlúv na nákup dvoch lietadiel Spartan je vo finálnom štádiu. Po rokovaní vlády to potvrdil minister obrany Martin Glváč. "Mal som ambíciu to predložiť už dnes (v stredu, pozn. red.) na rokovanie Bezpečnostnej rady, ale dolaďujeme technické detaily, chýba ešte špecifikácia vynútiteľných investícií zo strany ozbrojených síl," vysvetlil. Najneskôr na ďalšom plánovanom rokovaní rady koncom mesiaca materiál predložím, doplnil šéf rezortu obrany.

Ministerstvo obrany má záujem o dve lietadlá C-27J SPARTAN v konfigurácii podľa požiadaviek OS SR na stredné dopravné lietadlo. Prvé lietadlo by malo byť dodané do 26 mesiacov a druhé do 38 mesiacov po nadobudnutí účinnosti kontraktu. Bližšie podrobnosti rezort nechce zverejňovať s tým, že to bude možné až po schválení Bezpečnostnou radou a vládou.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety