Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Mládežníci opúšťajú SDKÚ, sú nespokojní s Pavlom Frešom

Autor: SITA, 5. októbra 2014 07:30, aktualizované: 5. októbra 2014 19:07
Mládežníci sa rozhodli odísť, pretože si myslia, že Pavol Frešo nemá právo po mimoriadnom kongrese strany zotrvať na pozícii predsedu, keď ho väčšina najvyššieho orgánu strany odmietla.
SDKÚ vyvesilo v parlamente petíciu Nová generácia bude ďalej existovať ako občianske združenie, za odchod z SDKÚ-DS hlasovalo 80 percent prítomných delegátov. Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) – Kongres združenia mládeže SDKÚ-DS Nová Generácia v nedeľu v obci Viničky v okrese Trebišov odhlasoval zmenu stanov, čím potvrdil vystúpenie zo strany SDKÚ-DS.

Mládežníci sa rozhodli odísť, pretože si myslia, že Pavol Frešo nemá právo po mimoriadnom kongrese strany zotrvať na pozícii predsedu, keď ho väčšina najvyššieho orgánu strany odmietla.

Ako povedal v nedeľu pre agentúru SITA bývalý predseda Novej generácie Tomáš Smutný, delegáti na kongrese rozhodli, že Nová generácia bude ďalej existovať ako občianske združenie. Podľa neho za odchod z SDKÚ-DS hlasovalo 80 percent prítomných delegátov.

Obrazom: Mimoriadny kongres SDKÚ-DSMládež SDKÚ bude fungovať ako občianske združenie

Tí členovia Novej generácie, ktorí boli aj členmi SDKÚ-DS, pošlú v pondelok oznámenie o ukončení členstva v strane.

Nová Generácia doteraz nemala právnu subjektivitu, zo stanov fungovala ako mládežnícka organizácia SDKÚ-DS a ako organizačná štruktúra strany. Ministerstvo vnútra už organizácia požiadala o zaregistrovanie OZ Nová Generácia - združenie mladých.

Vystúpenie Novej Generácie z SDKÚ-DS podľa Smutného umožňuje skutočnosť, že stanovy SDKÚ-DS nikde explicitne neuvádzajú, že Nová Generácia je mládežnícka organizácia strany. O tom, že Nová Generácia je mládežníckou organizáciou SDKÚ-DS hovoria stanovy samotnej Novej Generácie.


Združenie bude mať nového šéfa

Mládežníci SDKÚ si na kongrese delegácie zároveň zvolili aj nového predsedu, ktorým sa stal Lukáš Tisoň. Do funkcie ho zvolili po tom, ako padlo rozhodnutie o odchode zo strany. Generálnym sekretárom Novej Generácie sa stal Matúš Molitoris.

Nová Generácia pokračuje podľa Tisoňa v spolupráci s SDKÚ-DS v doterajšej podobe ako súčasť SDKÚ-DS. V Novej Generácii zostala časť mladých, ktorým na nedeľňajšom kongrese neumožnili hlasovať (osem členov), respektíve ktorí hlasovali proti odtrhnutiu od strany (piati delegáti). Tí so svojimi klubmi budú pokračovať v spolupráci s SDKÚ-DS.

Tisoň pre agentúru SITA konštatoval, že sa im už ohlásili bývalí členovia NG, ktorí mali problém s bývalým predsedom Tomášom Smutným, respektíve ktorí boli vylúčení z organizácie s tým, že sa chcú vrátiť. V dohľadnom čase sa podľa Tisoňa uskutoční kongres NG, na ktorom vylúčení členovia vstúpia do organizácie a obnovia sa všetky štruktúry NG.


Odporúčame:

SDKÚ je podľa Kukana rozbitá strana a potrebuje nového lídra

Pavol Frešo oponentom neustúpi, SDKÚ musí ísť do boja

Frešo ostavá šéfom SDKÚ, podpredsedovia sa vzdali funkcií

Je dobré, že niektorí ľudia z SDKÚ odišli, zhodnotil Frešo

Frešo vedie stranu 'od desiatich k piatim', tvrdí politológ

Ľudovít Kaník má recept na to, ako vzkriesiť SDKÚNová Generácia je štruktúrou strany SDKÚ-DS s celoslovenskou pôsobnosťou, jej predseda je členom Prezídia SDKÚ-DS s riadnym hlasovacím právom. Vo vedení Novej Generácie pôsobí aktuálne napríklad asistentka poslanca SDKÚ-DS Viliama Novotného Jana Michaleková, ktorá je generálnou sekretárkou, podpredsedníčkou NG je zasa asistentka europoslanca strany Ivana Štefanca Lenka Kožárová.

Počiatky Novej Generácie siahajú k predvolebnej kampani Mikuláša Dzurindu v roku 1998. Členmi NG boli napríklad Martin Urmanič, Tibor Šimoni, Martin Fedor, Kamil Homoľa, Peter Markovič či Zuzana Plháková.

Anketa
Mal by na čele SDKÚ-DS nahradiť Pavla Freša niekto iný?
Určite áno, Frešo nie je vhodný typ na vedenie
Asi áno, veď pod jeho vedením sa SDKÚ ani nedostane do parlamentu
Ťažko povedať, nie je ľahké sa proti Smeru presadiť
Myslím, že nie, neviem o nikom, kto by ho mohol plnohodnotne nahradiť
Určite nie, SDKÚ by už nepomohla ani Angela Merkelová
Ďalšie ankety


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety