Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Oto

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Diaľnica do Košíc bude hotová v roku 2019, sľubuje Počiatek

Autor: SITA, 4. októbra 2014 14:57
višnove dialnica cesta Opozičný poslanec Arpád Érsek neverí, že sa diaľničné prepojenie Bratislavy s KOšicami podarí dokončiť v roku 2019. Foto: Ilustračné, SITA/Lukáš Macek
BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) - Diaľnica medzi Bratislavou a Košicami by mala byť hotová v 2019, hovorí minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD). "Termín 2019 sa javí reálnejší aj pre všetky komplikácie, ktoré stavebný trh zažíva," povedal minister v relácii Rozhlasu a televízie Slovenska Sobotné dialógy.

Odporúčame aj:

Váhostav vyšiel s pravdou von, prečo sa dostal do problémovPripomenul, že medzi dvoma najväčšími slovenskými mestami nie sú rozostavané už len dva diaľničné úseky, a to úsek Turany - Hubová a obchvat Prešova. Obchvat plánujú podľa Počiatka začať súťažiť tento rok. "Najťažší a najkomplikovanejší úsek je Turany - Hubová," uviedol s tým, že situáciu skomplikoval zosuv v jednej časti, preto museli nanovo posudzovať, kadiaľ povedie trasa diaľnice.


Problémy Doprastavu a Váhostavu budú mať dôsledky na výstavbu diaľnic

Opozičný poslanec Arpád Érsek (Most-Híd) neverí, že sa diaľničné prepojenie hlavného mesta s Košicami podarí dokončiť do roku 2019. "Fandím tomu, ale neverím. Turany - Hubová je uzol, ktorý nie je rozlúsknutý. Nie je rozhodnuté trasovanie," hovoril Érsek v rozhlasovej debate.

"Keď to bude v roku 2020, budem veľmi rád," dodal. Podľa Érseka problémy spoločností Doprastav a Váhostav budú mať dôsledky na výstavbu diaľnic. Doprastav sa ocitol pre finančné problémy v apríli tohto roka v reštrukturalizácii, Váhostav požiadal o reštrukturalizáciu súd nedávno.

"Majú vysúťažených väčšinu diaľnic, hovoria síce, že neprestanú robiť, ale stratili dôveru subdodávateľov," vravel poslanec. Podľa Počiatka však Doprastav získal späť dôveru subdodávateľov a ide podľa harmonogramu "Váhostav tiež naberá na tempe a najkritickejšiu fázu má podľa nášho názoru za sebou, aj keď s veľkou pravdepodobnosťou skončí v reštrukturalizácii," uviedol Počiatek.

Ján Počiatek Podľa ministra dopravy Jána Počiatka treba akútne riešiť južný ťah z Bratislavy. Foto: SITA/Gabriel KuchtaVyužitie eurofondov nie je ohrozené

Podľa ministra využitie eurofondov v tomto prípade ohrozené nie je. "Ale môže sa stať, že niektoré termíny budú posunuté," pripustil Počiatek. V tejto súvislosti poznamenal, že štát nemôže obstarávať za neprimerane nízke ceny, aby si potom hlavní dodávatelia dokázali plniť záväzky k svojim dodávateľom.

Pripomenul, že ministerstvo spravodlivosti pripravuje zákon, ktorý má zabezpečiť, aby sa k peniazom pri štátnych zákazkách dostali aj subdodávatelia. Do národnej rady by mohla legislatíva prísť ešte tento rok, očakáva Počiatek.

Poslanec Érsek sa Počiatka v relácii pýtal, v akom stave je príprava výstavby bratislavského okruhu D4 a rýchlostnej cesty R7. "Do konca roka by sme mali mať územné rozhodnutia, máme vysúťaženého poradcu, na sklonku roka plánujeme s celou dokumentáciou prísť na vládu, aby sme mohli v roku 2015 súťažiť koncesionára, a na prelome rokov 2015 a 2016 začať stavať," vravel minister dopravy. Podľa neho treba akútne riešiť južný ťah z Bratislavy a inak, ako formou PPP projektov, sa to nebude dať.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy