Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Roman, Romana

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Pozastavenie eurofondov sa nedotklo rómskych projektov

Autor: SITA, 8. októbra 2014 06:12
výdaj romovia Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 8. augusta (WEBNOVINY) – Pozastavenie platieb z Európskej únie sa nedotklo projektov z horizontálnej priority Marginalizované rómske komunity (HP MRK).

Agentúru SITA informovala Michaela Paulenová z tlačového odboru ministerstva vnútra. Ako ju doplnila Iveta Duchoňová z Kancelárie Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, v rámci HP MRK boli podporené viaceré projekty.

Ide napríklad o podporu infraštruktúry vzdelávania marginalizovaných rómskych komunít – rekonštrukciu, rozšírenie či modernizáciu vybraných materských a základných škôl, podporu rómskych občianskych hliadok, nízkoprahových sociálnych služieb pre deti a rodiny z rómskych komunít, zdravotnú osvetu a poradenstvo v komunitách ako aj o projekt, ktorého úlohou je predchádzať neoprávnenému zaraďovaniu detí do špeciálnych škôl, celodenný systém vzdelávania a aktívne posilnenie základných škôl.


Vzdelanie a zamestnanosť pre Rómov

HP MRK je jednou zo štyroch horizontálnych priorít, ktoré definuje Národný strategický referenčný rámec 2007 – 2013. Zmyslom každej je zabezpečiť dosiahnutie pre ňu definovaného cieľa. V tomto prípade ide o zvýšenie zamestnanosti a úrovne vzdelania príslušníkov rómskych komunít a zlepšenie ich životných podmienok. Ich podpora je zameraná na štyri prioritné oblasti - vzdelávanie, zdravie, zamestnanosť a bývanie ako aj tri vzájomne súvisiace problémové okruhy - chudoba, diskriminácia a rodová rovnosť.

Ako informuje Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity na svojej stránke, "život rómskych komunít je poznačený zlým bývaním, nedostatočnou infraštruktúrou, nízkou zamestnanosťou a zamestnateľnosťou, nízkym vzdelaním, segregáciou a separáciou". "Skúsenosti ukázali, že riešiť len jednu problematickú oblasť ich života nie je dostačujúce, keďže spolu súvisia a prelínajú sa," píše sa na stránke. Rezort vnútra vedomosť o pozastavení platieb na tieto projekty nemá.


Únia nám zadržiavala stovky miliónov eur

Európska komisia nám pre pozastavenie preplácania eurofondov k polovici tohto roka zadržiavala viac ako 413 miliónov eur. Priznal to úrad vlády a rezort financií v správe o čerpaní eurofondov ku koncu júna tohto roka, podľa ktorej v sledovanom období komisia prerušila lehoty pre platby až v deviatich z celkového počtu jedenástich operačných programov končiaceho sa programového obdobia rokov 2007 až 2013. Materiál, ktorý vláda v auguste schválila, tak potvrdzuje pozastavenie platieb celej škály eurofondov, o dôvodoch sa však v 40-stranovej správe nepíše.

Podľa medializovaných informácií komisia pozastavila preplácanie eurofondov na Slovensku ešte na jar tohto roka pre zásadné nedostatky v audite eurofondov na ministerstve financií. Komisia by mala na jeseň zhodnotiť, či sú opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov dostatočné a rozhodnúť o prípadnom odblokovaní platieb.

Ku koncu júna Európska komisia prerušila lehoty pre platby v operačných programoch Zdravotníctvo, Výskum a vývoj, Regionálny operačný program, Vzdelávanie, Doprava, Informatizácia spoločnosti, Konkurencieschopnosť a hospodársky rast, Operačný program Bratislavský kraj a Technická pomoc. Čiastočne bol pozastavený aj program Zamestnanosť a sociálna inklúzia.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety