Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Žaneta

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Orlica Anička preletela cez Suez, už si užíva teplo v Afrike

Autor: SITA, 7. októbra 2014 11:03
Orol skalný Orlica Anička v uplynulých dňoch preletela ponad rizikové územie s viacerými vojnovými konfliktami. Foto: SITA/ŠOP
POPRAD 7. októbra (WEBNOVINY) – Len osem dní potrebovala orlica Anička, aby sa dostala cez územie Ázie. V pondelok preletela ponad Suezský prieplav a z Ázie sa tak dostala do Afriky, potvrdil riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko. Kým prelet zo Slovenska do Ázie cez prieliv Bospor jej trval 12 dní, prelet ponad ázijský kontinent jej trval len osem dní.

Odporúčame aj:

Orlica Anička sa sťahuje pomalšie, dostala sa už do Ázie"Zrejme to súvisí s počasím. V Európe, hlavne v Karpatoch, bolo daždivé počasie. Teraz je už stabilnejšie a slnečné počasie a orlica môže oveľa viac využívať termické prúdenie," povedal Majko. Samica orla krikľavého v uplynulých dňoch preletela ponad rizikové územie s viacerými vojnovými konfliktami.


V Afrike môže letieť priamo na juh

Z Turecka letela Anička ponad územie Sýrie, Libanonu a Izraela, odkiaľ sa dostala až ázijskej časti Egypta, kde neďaleko Červeného mora strávila noc z nedele na pondelok. Tu zrejme trochu zablúdila, keďže zaletela južnejšie a musela sa vrátiť trochu naspäť, aby preletela cez Suez.

V Turecku Anička obletela najvýchodnejší záliv Stredozemného mora. Táto oblasť je križovatkou sťahovavých vtákov, teda aj orlov krikľavých. V dlhej púti na svoje zimoviská sa tu stretávajú orly zo západného Turecka s orlami zo severu aj z východu. Odtiaľ už letia spoločne vo svojom migračnom koridore na juh. Dnes už letí Anička ponad Egypt v jeho africkej časti.

Orlica Anička je na ceste do zimoviska už 20 dní. Kým doteraz sa vyhýbala veľkým vodným plochám, čo spôsobilo, že musela meniť smer letu a istý čas letela aj na východ, v Afrike už môže letieť priamo na juh. Jedinou väčšou vodnou plochou, ktorú pri lete do zimoviska bude musieť ešte obísť, bude Viktóriino jazero. Vlani po dlhej púti ponad Afriku prvýkrát zmenila smer letu smerom na západ až nad Zambiou. Neskôr sa však Anička vybrala ešte južnejšie a zaletela aj do Botswany, Zimbabwe a na chvíľu aj do Juhoafrickej republiky.

Presun orlice Aničky do Afriky si môžete pozrieť ------> TU.
Vyhýba sa veľkým vodným plochám

Orlica Anička sa vlani dostala do Zambie okolo 24. októbra. Neskôr sa dva týždne neozvala. Bolo to spôsobené slabším pokrytím územia GSM signálom. Ochranári mali obavy, či sa orlici niečo nestalo. Neskôr sa však orlica dostala na územie s lepším signálom a vysielačka odoslala údaje aj za predchádzajúce dni, keď o pohybe orlice nemali žiadne údaje.

Pôvodne si ochranári mysleli, že orlica bude zimovať v Tanzánii. Údaje z vysielačky však potvrdili, že orlica si to namierila viac na juh. Zatiaľ najjužnejší výskyt orlice Aničky zaznamenali ochranári 18. a 19. februára tohto roku. Orlica pár dní pred návratom na Slovensko zaletela nad Juhoafrickú republiku.

Orlica Anička je samica orla krikľavého, ktorú tatranskí ochranári odchytili ešte v auguste minulého roku na Liptove. Na chrbát jej pripevnili vysielačku, ktorá monitoruje jej pohyb. Anička začala svoju tohtoročnú púť zo Slovenska do zimoviska v Afrike 18. septembra. Postupne preletela cez Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko, Sýriu, Libanon, Izrael a Egypt.

Počas letu sa Anička vyhýba veľkým vodným plochám. Let orla krikľavého do Afriky sledujú ochranári už druhý rok. Pôvodne si ochranári mysleli, že Anička je samec a pôvodne sa orol volal Arnold. Až po návrate z Afriky zistili, že ide o samicu orla krikľavého, takže ju premenovali na Aničku.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety