Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Politici dostali vysvedčenie, najhoršie dopadol Gašparovič

Autor: SITA, 7. októbra 2014 11:56
gasparovic Bývalý prezident Ivan Gašparovič mal najvyšší pomer nepresných výrokov (nepravdivých a zavádzajúcich spolu). Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) - Slovenskí politici hovoria viac pravdu. Tvrdia to autori analýzy Vysvedčenie slovenských politikov 2013/2014 v rámci projektu Demagog.sk. Od septembra 2013 do júla 2014 analyzovali 2 286 faktických výrokov v 82 televíznych diskusiách, špeciáloch a iných výstupov politikov.

Z týchto výrokov bolo 67,2 percenta pravdivých. Pre porovnanie: v období september 2010 až jún 2011 odznelo 58,7 percenta pravdivých výrokov, od septembra 2011 do júna 2012 to bolo 61,5 percenta a v období od septembra 2012 do júna 2013 zaznamenali 64,2 percenta pravdivých výrokov.


O niečo lepší ako Gapšarovič bol Kaliňák

Od septembra 2013 do júna 2014 kvalifikovali ako nepravdivých 15,6 percenta výrokov. Zavádzajúcich bolo podľa nich 6 percent výrokov slovenských politikov. 11,2 percenta označili ako neoveriteľné výroky. Súčet percent nepravdivých a zavádzajúcich výrokov, teda takých, ktoré sa nezakladajú na fakticky správnych informáciách použitých v správnom kontexte, je takmer 22 percent, čo je porovnateľný výsledok s predchádzajúcimi monitormi.

Najvyšší pomer nepresných výrokov (nepravdivých a zavádzajúcich spolu) mal podľa štatistík tohto projektu od septembra 2013 do júna 2014 bývalý prezident Ivan Gašparovič – takmer 37 percent. O niečo lepší bol Robert Kaliňák – 30,8 percent a Vladimír Maňka takmer 27 % nepresných výrokov.


Najlepšie dopadol minister Lajčák

Najvyšší pomer pravdivých výrokov dosiahol minister zahraničných vecí Miroslava Lajčák – až 90 percent. Milan Kňažko a Radoslav Prochádzka mali o niečo menej než 80 percent pravdivých výrokov. Z politických strán najvyšší pomer pravdivých výrokov mala strana Sloboda a Solidarita (SaS).

Najnižší pomer nepresných výrokov dosiahla strana Most-Híd. Naopak, najhorší výsledok podľa oboch ukazovateľov – teda najnižší pomer pravdivých výrokov a najvyšší pomer nepresných výrokov, dosiahla strana NOVA, nasledovaná stranou Smer.

Projekt Demagog.sk vznikol v roku 2010. Rozrástol sa aj o český projekt Demagog.cz a funguje už aj v Poľsku a Maďarsku. Kompletná analýza diskusnej sezóny 2013-2014 je k dispozícii na stránke www.demagog.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety