Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Etela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Údajný žilinský mafiánsky bos bude trpezlivo čakať vo väzbe

Autor: SITA, 10. októbra 2014 16:09
kladivko Foto: ilustračné, mup.vladars.net

ŽILINA 10. októbra (WEBNOVINY) – Hlavné pojednávanie v prípade výbuchu telefónnej búdky z júla 1998 v Žiline, pri ktorom zomreli traja ľudia a do ktorého je zapletený aj údajný žilinský mafiánsky bos František S., sa dnes opäť neposunulo ďalej a senát Okresného súdu Žilina ho odročil na 17. októbra.

Predseda senátu v tejto súvislosti konštatoval, že ide o drahý špás a preto je potrebné zrýchliť tempo. Okrem nákladov na samotné pojednávanie si tento proces pri každom pokračovaní vyžaduje aj početnú eskortu pre Františka S. a podľa sudcu je tiež potrebné brať ohľad na čas, ktorý obžalovaný trávi vo väzbe, pretože v prípade oslobodenia by si mohol nárokovať odškodnenie.


Obžalovaný je zároveň korunným svedkom

František S. dnes predsedajúcemu sudcovi sľúbil, že kým sa nevyrieši problém s opakovaným odročením pojednávania, bude trpezlivo čakať vo väzbe. Problémom, pre ktorý sa proces pravidelne odkladá, je podľa Františka S. ďalší obžalovaný v prípade Tibor B. a to, že využil právo ďalej nevypovedať. Okrem toho, že Tibor B. je obžalovaný, je aj korunným svedkom voči ostatným obžalovaným a podľa ich obhajcov jeho nevypovedanie ohrozuje stratégiu ich obhajoby.

"Moja väzba je stále odôvodňovaná tým, že vypočúvanie Tibora B. stále nebolo dokončené. Ja budem trpezlivo čakať vo väzbe a nebudem si podávať žiadosti o prepustenie, kým sa tento problém nevyrieši, " povedal František S., ktorý tak ako aj ďalší obžalovaní a ich obhajcovia požiadal súd, aby Tibora B. poučil či napomenul a u ošetrujúceho lekára preveril dĺžku jeho hospitalizácie a liečby. Tibor B. sa totiž dnes prostredníctvom svojho obhajcu ospravedlnil, že je po transplantácii obličky a stále leží v univerzitnej nemocnici v Martine.


Senát pojednávanie odročil

Prokurátor dal na jednej strane za pravdu Františkovi S., že bude potrebné zistiť čas hospitalizácie Tibora B., ale na druhej strane podľa neho nie je možné, aby celá obhajoba stála na výpovedi Tibora B., keď aj on má v tomto procese postavenie obžalovaného a nie svedka. "Pre nedokončenú výpoveď Tibora B. predsa nemôžeme odkladať ďalších troch obžalovaných," povedal prokurátor.

Senát Okresného súdu Žilina dnešné pojednávanie po niekoľkých hodinách nakoniec odročil, no nie preto, že obžalovaný a ich obhajcovia zakladajú stratégiu obhajoby na výpovedi Tibora B., ale preto, aby si súd overil zdravotný stav Tibora B. a najmä to, či svoje rozhodnutie ďalej nevypovedať podpísal pri plnom vedomí a bez prípadného vplyvu liekov, ktoré užíva po operačnom zákroku. "Taktika a stratégia je vecou dotknutých strán. Senát rozhodol tak, aby boli zabezpečené práva Tibora B. a nie taktika obhajoby obžalovaných Františka S. a Štefana K.," povedal predsedajúci sudca a do konca októbra naplánoval najmenej tri ďalšie termíny hlavného pojednávania s tým, že už predvolá aj prvého svedka udalosti z roku 1998.

Okrem Františka S. sú zo zločinu všeobecného ohrozenia obžalovaní aj ďalší štyria muži Patrik B., Šimon F., Štefan K. a Tibor B.. Prípad sa prvýkrát dostal pred súd až tento rok v máji, teda po 16 rokoch od výbuchu telefónnej búdky v centre Žiliny, pri ktorom zomreli traja ľudia. Obžalovaní sa podľa obžaloby podieľali na umiestnení výbušniny na verejne prístupnom mieste.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety