Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Jarolím

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Figeľ považuje falšovanie údajov k PPP za trestný čin

Autor: SITA, 10. októbra 2014 16:24
figel, jan Ján Figeľ chce dosiahnuť spravodlivosť. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) - Podpredseda NR SR a predseda KDH Ján Figeľ vyslovil počudovanie a prekvapenie nad výrokom Úradu špeciálnej prokuratúry, že v prípade falšovania údajov o PPP projekte na výstavbu diaľničných úsekov D1 nebol spáchaný trestný čin. Prvá vláda Roberta Fica schválila dodatok k PPP kontraktu v marci 2010, krátko pred parlamentnými voľbami.

"Rozhodnutie prokurátorky mi pripadá ako nekompetentné alebo stimulované iným záujmom, podobne ako bol samotný skutok falšovania vládnych dokumentov. Jej tvrdenie odkazuje občanom a štátnym úradníkom, že podvádzať nie je trestné, ak sa podvod nakoniec nepodarí zrealizovať...," uviedol v piatok Figeľ. O zastavení trestného stíhania v uvedenej veci informoval tento týždeň denník SME.


Trestné stíhanie proti Petrovi Havrilovi bolo zastavené

Predmetom sfalšovania analýzy boli podľa KDH údaje o rozdiele predraženia nákladov výstavby formou PPP zo sumy 546 milónov eur na 29 miliónov eur, v porovnaní s hodnotou nákladov pri konvenčnom verejnom obstarávaní. V tejto veci podalo trestné oznámenie ministerstvo dopravy v čase, keď bol na jeho čele Figeľ. Zo skutku bol obvinený bývalý riaditeľ sekcie PPP ministerstva dopravy Peter Havrila, trestné stíhanie proti nemu bolo zastavené.

Figeľ v žiadnom prípade nesúhlasí so záverom prokurátorky, že skutok nie je trestným činom. Konanie obvineného podľa neho nebolo samoúčelné a iste nešlo ani o jeho osobné rozhodnutie, nebolo na vlastnú päsť. KDH tvrdí, že toto konanie sledovalo jasný cieľ: na základe podvodnej minimalizácie predraženia nákladov výstavby formou PPP vylákať súhlasné stanovisko ministerstva financií a tým aj vlády SR dôležité pre dodatok ku koncesnej zmluve.

"Samotná skutočnosť, že Figeľ ako minister nechal zmluvu a dodatky márne uplynúť, nerealizovať predraženú PPP výstavbu a prejsť na súťaže a výstavbu cez eurofondy, nemôže byť dôvodom na vyslovenie záveru, že nedošlo ku trestnoprávnemu konaniu," uviedlo KDH.


Figeľ chce zakročiť

Konanie obvineného podľa Figeľa bezprostredne smerovalo k dokonaniu trestného činu podvodu, ale "prokurátorka sa ani len nezaoberala možnosťou nižšieho vývojového štádia trestného činu, ktorým je príprava na zločin, a je rovnako trestná".

Ministerstvo dopravy nepodalo opravný prostriedok proti uzneseniu o zastavení trestného stíhania. Podľa Jána Figeľa to od Jána Počiatka ľudia ani nemôžu očakávať. "Ako minister financií v prvej Ficovej vláde dopustil rozvrat verejných financií, odsúhlasil enormne predražené PPP kontrakty. Dostal však od premiéra aj žltú kartu za monacké konzultácie s finančníkmi o výmennom kurze koruny voči euru," dodal Figeľ.

Figeľ chce ako ústavný činiteľ urobiť ďalšie kroky v rámci platného právneho poriadku. "Ak budeme mlčať, ak nebudeme zodpovedne konať, ak polícia, prokuratúra a súdy nebudú dôsledne dbať na uplatňovanie práva a spravodlivosti, tak sa zlodejom, podvodníkom a ich ochrancom bude dariť viac ako slušným a poctivým ľuďom," uviedol Figeľ.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Učitelia prešli zo štrajkovej pohotovosti do stupňovaného štrajku. Myslíte si, že oprávnene?
Áno, za svoju prácu by mali byť určite lepšie ohodnotení a aj do školstva by malo ísť viac peňazí
Štrajk nepodporujem, za ich prácu a veľa voľných dní si vyššie platy nezaslúžia
Nezaujíma ma to, mám dosť svojich starostí
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy