Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Izabela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

V Smere navrhnú, aby stavbu športovísk preplácali spätne

Autor: SITA, 11. októbra 2014 11:58
ihrisko Foto: Ilustračné, SITA
BRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) - Budovanie športovísk a ich rekonštrukcie by malo byť možné preplácať aj spätne. Navrhnúť to chce na najbližšej parlamentnej schôdzi poslanec Ľubomír Petrák (Smer-SD).

"Veľa školských športovísk je v dezolátnom stave a je potrebné ich rekonštruovať. Tam dochádza k tomu problému, že v prípade, ak nemáte vyhlásené výzvy v operačných programoch alebo iné spôsoby financovania a uskutočníte práce skôr, to znamená za vlastné prostriedky, tak ich následne nemôžete mať preplatené," hovorí poslanec. Preto chce v zákone o organizácii a podpore športu zmenu.


Zámer sa nepozdáva Beblavému

Petrák chce presadiť, aby v rámci poskytovania dotácií zo štátneho rozpočtu na výstavbu športovej infraštruktúry osobitného významu, boli oprávneným výdavkom aj výdavky, ktoré vynaložil na športovisko prijímateľ dotácie v minulých rokoch pred podpisom dotačnej zmluvy.

Refundovať by tak bolo možné výdavky po podpise dotačnej zmluvy bez časového obmedzenia ich úhrady. Podľa poslanca za Smer by sa uvedenou úpravou zabezpečilo aj to, aby bolo možné preplácať výdavky pri rekonštrukciách po živelnej pohrome v nasledujúcich rokoch, keď sa na to v štátnom rozpočte vyčlenia peniaze.

Zámer sa však nepozdáva nezaradenému poslancovi Miroslavovi Beblavému. "Ešte viac si uľahčujete rozdávanie peňazí na štadióny," okomentoval Petrákov návrh. Podľa neho chce strana Smer umožniť, aby investori nemuseli čakať, keď budú mať sebe naklonenú vládu, ale budú si môcť postaviť, čo budú chcieť.


Predmetov návrhu nie je riešenie veľkých projektov

"Keď sa im naklonená vláda dostane k moci, tak im to rovno zaplatí aj spätne. Hádam si nemyslíte, že toto môžem podporiť. Ja by som si dlho vyčítal, keby som to spravil," uviedol nezaradený poslanec. Petrák však tvrdí, že predmetom návrhu nie je riešenie veľkých projektov. "Ja vás ubezpečujem, že tam nikto nemá záujem riešiť nejaké veľké projekty, ktoré sa týkajú výstavby štadiónov," povedal.

Poslanec vládnej strany sa snažil zmenu pri financovaní prác na športoviskách presadiť už na štvrtkovom zasadnutí parlamentného výboru pre vzdelávanie. Urobiť tak chcel pozmeňujúcim návrhom v rámci novely školského zákona, ktorú predkladá podpredsedníčka NR SR Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) a chce ňou zakázať predaj niektorých druhov potravín v školských bufetoch či automatoch.

Petrákovi sa napokon návrh presadiť v školskom výbore nepodarilo. Celkové uznesenie k Zmajkovičovej návrhu totiž výbor neodobril a s ním aj jeho návrhy. Do pléna sa však podľa poslanca vládnej strany dostanú. "Pôjde to do pléna formou poslaneckého návrhu na zmenu zákona v pléne, kde musí byť podpísaných 15 poslancov na predloženie takéhoto návrhu, a to bude zabezpečené," povedal Petrák.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy