Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Viktor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Súd v prípade utýranej Lucky (†5) rozhodne až vo štvrtok

Autor: SITA, 13. októbra 2014 11:30, aktualizované: 13. októbra 2014 14:51
Pohreb utýranej Lucie Luknárovej. Týrané dievčatko, ktorého telo ležalo tri roky v bratislavskom byte. Foto: SITA/Gabriel Kuchta
BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) - Na Okresnom súde Bratislava I pokračoval v pondelok proces v prípade utýranej Lucie Luknárovej.

Obrazom: Utýranú Lucku pochovali na ružinovskom cintoríne


Rozsudok v kauze utýranej Lucie Luknárovej zaznie vo štvrtok 16. októbra o 13:00. "Ide o vyhodnotenie závažného skutku a závažnej právnej kvalifikácie," vysvetlil predseda senátu Okresného súdu Bratislava I, prečo odročili hlavné pojednávanie. V pondelok vypočuli posledných svedkov i znalca, prečítali listinné dôkazy a zazneli aj záverečné reči. Manželia Juraj a Alexandra H. sú obžalovaní z vraždy.


Otčim a matka Lucky sa na pojednávanie nedostavili

Obžalovaní otčim a matka dievčatka Juraj H. a Alexandra H. sa na pondelňajšie pojednávanie nedostavili. V minulosti na pojednávaní odmietli vinu, zároveň odmietli vypovedať a rozhodli sa, že na súdne pojednávania chodiť nebudú.

Prokurátorka žiadala v záverečnej reči pre dvojicu najmenej dvadsať rokov za mrežami. Sedieť by mali podľa nej vo väzení s maximálnym stupňom stráženia. Zároveň žiadala pre oboch aj ochranný dohľad na tri roky a pre otčima Lucky aj ochranné protitoxikomanické liečenie. "Trestná činnosť bola obom obžalovaným dostatočne a spoľahlivo preukázaná," vyhlásila prokurátorka.

V prejave poukázala na mnohé zranenia dievčaťa. Podľa obžaloby úbohý stav Lucky a jej plač napokon vyprovokovali otčima k úderu, ktorý údajne viedol k jej smrti. Pod správanie Juraja H. k dievčaťu sa podľa prokurátorky podpísali aj alkohol a drogy.

Odporúčame aj:

Proces v kauze utýranej Lucky (†5) sa blíži k záveruNebol preukázaný motív vraždy

Obhajcovia manželov žiadali pre svojich klientov oslobodenie spod obžaloby z vraždy. Podľa advokátov chýba preukázaný úmysel usmrtiť dievča a taktiež podľa nich neexistuje priamy dôkaz o tom, ako zomrela. "V celom konaní nebol preukázaný motív, prečo by mali úmyselne usmrtiť Luciu," vravel obhajca Juraja H. "Vzhľadom na dôkaznú situáciu existuje viacero alternatív, ktoré viedli k smrti," hovoril.

Obhajca Alexandry H. vyhlásil, že obžalovaná sa zo skutku cíti nevinná. "Uvedomuje si svoje nedostatky a je si vedomá toho, že dieťaťu neposkytovala adekvátnu zdravotnú starostlivosť, odmieta však akékoľvek fyzické násilie voči Lucii," uviedol advokát. Podľa neho neexistuje priamy dôkaz, ktorý by presne popísal, ako sa skutok stal. "Môžeme sa len domnievať a predpokladať, ako sa to stalo. Čo najviac chýba, je úmysel, že by obžalovaná chcela usmrtiť svoju vlastnú dcéru," podotkol.


Dievčatko malo mučivé bolesti

Lucia Luknárová by mala v súčasnosti desať rokov. Podľa obžaloby sa manželia na nej dopúšťali fyzického násilia zvlášť surovým a trýznivým spôsobom, keď ju udierali, kopali, vytrhávali jej vlasy a neposkytovali žiadnu pomoc ani nenavštevovali lekárov. Lucka mala zlomené dve rebrá, nosové kosti, sánku, prekonala infekcie a v takomto stave jej podľa obžaloby Juraj H. vykrútil ruku.

Lucia mala podľa prokuratúry "neznesiteľné a mučivé bolesti". Podľa vyšetrovateľov Juraj H. extrémne silno udrel dievča sediace na nočníku rukou do hlavy za prítomnosti matky. Lucia následne narazila hlavou do steny a podľa pitvy sa jej vytvorila v mozgu krvná zrazenina.

Po tom, ako Lucka zomrela, ju podľa prokuratúry "položili na posteľ, pozakrývali textilom, kreslom, izbu zamkli, zatarasili nábytkom a takto ju prechovávali tri roky do 17. septembra 2012." Otčim aj matka v minulosti na pojednávaní odmietli vinu, zároveň odmietli vypovedať a rozhodli sa, že nebudú chodiť na súdne pojednávania.


Z týrania sa stal zločin vraždy

Smrť malej Lucie polícia najprv posudzovala ako týranie, vlani na jeseň však stíhanie prekvalifikovali na obzvlášť závažný zločin vraždy. Za vraždu dieťaťa hrozí podľa Trestného zákona až 25-ročné väzenie, prípadne doživotie.

Minulý rok v lete sa Juraj H. priznal, že má na svedomí smrť malej Lucie. S bratislavskou prokuratúrou tak mohol uzavrieť dohodu o vine a treste, čím by sa mu trest znížil. Dohodu však po zásahu generálnej prokuratúry zrušili a prípad teraz dozoruje Krajská prokuratúra v Trnave.

Matka utýranej Lucky Alexandra H. už jeden trest dostala - za neoprávnené poberanie prídavkov na mŕtvu Luciu jej udelili sedemmesačný trest, ktorý si už odsedela vo väzbe. Vo februári tohto roka policajti obvinili aj zamestnankyňu Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave II. Sociálnu pracovníčku stíhajú pre porušenie povinnosti pri starostlivosti o maloletú Lucku.

Luciu Luknárovú pochoval na ružinovskom cintoríne v Bratislave vlani 4. apríla bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák. Päťročnú Luciu podľa vyšetrovateľov na smrť ubil jej otčim v jednom z bytov v bratislavskom Ružinove. Prípad sa dostal na verejnosť v septembri 2012.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety