Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Najväčšie jazero v Nízkych Tatrách zachraňuje tím odborníkov

Autor: SITA, 18. októbra 2014 06:15
Nízke Tatry Projekt revitalizácie Vrbického plesa má pritiahnuť pozornosť turistov a zároveň zatraktívniť prostredie v doline. Foto: ilustračné, SITA/Ivan Čillík
LIPTOV/NÍZKE TATRY 18. októbra (WEBNOVINY) – Tím odborníkov a potápačov zachraňuje zarastajúce Vrbické pleso, najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách. Po vykosení brehov a odstránení vodných rastlín za pomoci potápačov by malo byť na plese obnovené aj kedysi obľúbené člnkovanie. Iniciátorom akcie je obec Demänovská Dolina, záchranné práce sú financované z obecného rozpočtu a tiež z rozpočtu Oblastnej organizácie cestovného ruchu Region Liptov.

"Projekt má dve etapy. Cieľom je odstrániť nežiaduce zarastanie dna a brehov. V súčasnosti kosíme porasty pálky a ostrice, nasledovať bude monitoring vôd, fauny a flóry. V druhej etape plánujeme obnovu člnkovania. Veríme, že tieto práce pomôžu zachrániť Vrbické pleso ako prírodný unikát, pretože v opačnom prípade by postupne zarástlo. Jeden z klenotov Demänovskej doliny tak bude stále prístupný návštevníkom," uviedla starostka obce Demänovská Dolina Ľubomíra Klepáčová.

Projekt revitalizácie Vrbického plesa má pritiahnuť pozornosť turistov a zároveň zatraktívniť prostredie v doline. "Po vzore Štrbského plesa, ktorému hrozil podobný osud, sa konečne pohli ľady aj v Jasnej. Vidno, že ak sa ťahá za jeden povraz a k problémom sa pristupuje zodpovedne, je možné skĺbiť ochranu prírody s aktivitami pre turistov. Spolu s oddychovou zónou Biela Púť a Drakoparkom Chopok tak vzniká komplexný areál, ktorý svojím vzhľadom a možnosťami poteší každého návštevníka," povedala riaditeľka turistickej organizácie Region Liptov Darina Bartková.

Výrazné zarastanie najväčšieho plesa Nízkych Tatier pozorujú odborníci už od roku 1988. Vynorená vegetácia dnes tvorí takmer 18 percent celkovej plochy jazera, pričom najhoršia situácia je najmä v zónach s hĺbkou do 50 centimetrov.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety