Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

V slovenských rodinách hrajú starí rodičia veľkú úlohu

Autor: SITA, 14. októbra 2014 06:06
dôchodca Vo všeobecnosti majú deti voči starým rodičom pozitívne vzťahy. Foto: ilustračné, SITA/AP
BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) - Starí rodičia hrajú v rodinách na Slovensku veľkú úlohu.

Aj napriek tomu, že podľa štatistík sa skoro každé druhé manželstvo končí rozvodom, slovenské rodiny sú viac tradičné, pre agentúru SITA to pri príležitosti Dňa starých rodičov, ktorý bol 13. októbra, uviedla psychologička Elena Brozmanová.


Výpomoc pri výchove

"Model rodiny ako spolužitia troch generácií je v povedomí ľudí stále živý," priblížila. Upozornila však, že dnešná dynamická doba určuje, v ktorej generácii je tento model silnejší. Úcta voči staršej generácii sa podľa jej slov z nášho života postupne vytráca a mnohí starí rodičia sa tak stávajú len opatrovateľmi vnúčat a výpomocou pri výchove. "V každej generačnej skupine má však tento jav svoju vlastnú podobu," poznamenala.

Samotní starí rodičia veľmi citlivo vnímajú vzťahy s vnúčatami, pričom obmedzenie kontaktu im nevyhovuje. Ako Brozmanová pripomenula, pribúdajú starí rodičia bez vnúčat, ktoré žijú v cudzine.


Vzťah vnúčat a starých rodičov môže obohatiť

"Život vo viacgeneračnej rodine je však pestrejší a veselší," poznamenala. V rodine, ktorá normálne funguje, si deti a vnúčatá starých rodičov ctia.

Podľa psychologičky však majú trpký osud tí, ktorí rozvodom svoje vnúčatá stratili. Brozmanová upozorňuje, že je stále viac starých rodičov, ktorí sa s vnúčatami stretávať nemôžu, pretože ich rodičia spolu nežijú. "O tomto probléme sa však nediskutuje," doplnila pre agentúru SITA.

Ako psychologička ďalej uviedla, dieťa by k svojmu starému rodičovi malo mať ten najlepší vzťah. Jeho kvalita však závisí aj od kvality všetkých zúčastnených. Vo všeobecnosti majú deti voči starým rodičom pozitívne vzťahy. "Ak starí rodičia prejavujú voči svojim vnúčatám lásku, trpezlivosť, porozumenie a nechajú ich, aby ich v dnešnej technologickej dobe aj poučili, myslím, že takéto vzťahy obohatia obe strany," informovala na záver.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety