Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Ambróz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Obeťami obchodu s ľuďmi sú i deti, využívajú ich na žobranie

Autor: SITA, 18. októbra 2014 07:51
násilie, bitka, dieťa Deti využívajú najčastejšie na žobranie a prostitúciu, pričom páchateľmi bývajú aj rodičia. Foto: Ilustračné, shutterstock.com
BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) - Obeťami obchodovania s ľuďmi sa v dnešnej dobe stávajú už aj deti. Ide najmä o chlapcov vo veku od päť do 18 rokov, ktorí sú z detských domovov alebo zo sociálne vylúčených lokalít, uviedla to riaditeľka slovenskej pobočky organizácie Člověk v tísni Timea Stránská.

Deti sú často zneužívané na žobranie, no tiež na prostitúciu, pričom medzi páchateľmi bývajú aj rodičia. "Keby boli vo vylúčených lokalitách lepšie nastavené sociálne služby a koordinácia aktérov by bola dostačujúca, obetí by bolo menej," poznamenala.


Na žobranie zneužívajú ľudí so zdravotným hendikepom

Účelom obchodu s ľuďmi býva nútená práca, prostitúcia, nútené žobranie či nútené sobáše. Na nútenú prácu a prostitúciu sa obchoduje s mladými ľuďmi vo veku od 16 do 25 rokov, na prácu sú zneužívaní ľudia z lepších sociálnych a ekonomických vrstiev, a to zväčša ženatí muži od 25 do 35 rokov. Na nútené žobranie často zneužívajú obchodníci ľudí z najslabších sociálnych podmienok, často so zdravotným hendikepom.

Keďže obchodovanie s ľuďmi pripomenie v sobotu 18. októbra aj Európsky deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi, organizácia Člověk v tísni, pobočka Slovensko organizuje dve podujatia. Jedným je víkendové školenie s mladými ľuďmi z vylúčených rómskych komunít k tejto téme, druhým diskusia so študentmi sociálnej práce ako potenciálnymi budúcimi aktérmi, ktorí dokážu pri tejto problematike asistovať.

syria dieta chudoba Spôsoby vykorisťovania ľudí sú čoraz sofistikovanejšie. Foto: SITA/APNajzraniteľnejšou skupinou sú Rómovia

Ako uvádza organizácia vo svojich najnovších štúdiách, medzi najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva v súvislosti s obchodom s ľuďmi patria Rómovia, ktorí žijú v marginalizovaných komunitách. Zneužívajú ich najmä na nútenú prácu. Najčastejším cieľom migrácie slovenských Rómov sú Veľká Británia, Nemecko a Česká republika. Podľa výskumov, ktoré Člověk v tísni spravil vlani a tento rok, spôsob, ktorým páchatelia najčastejšie lákajú potenciálne obete, je osobný kontakt priamo v rómskej osade.

"Obeť je často naverbovaná členmi vzdialenej rodiny alebo niekým z okruhu známych," uviedla Timea Stránská. Okresy, v ktorých žije najväčší počet potenciálnych obetí, sú Michalovce, Košice – okolie, Snina, Sabinov a Lučenec. "Podľa našich zistení vidíme, že spôsoby vykorisťovania ľudí sú čoraz sofistikovanejšie a vyskytuje sa pomerne časté kumulatívne vykorisťovanie, čiže ľudia sú zneužívaní niekedy dvoma alebo aj tromi rôznymi spôsobmi naraz," doplnila.

Rómovia z vylúčených rómskych lokalít sa zo strachu, nedôvery alebo slabého právneho povedomia len zriedka v takomto prípade obrátia na políciu. Tá oficiálne za rok 2013 zistila 11 trestných činov obchodovania s ľuďmi. "Vhodnými prevenčnými aktivitami sú podľa zistení najmä individuálne sprostredkovanie rizík ľuďom priamo v rómskych lokalitách ako aj väčšie povedomie o znakoch obchodovania s ľuďmi u zástupcov lokálnych inštitúcií ako doposiaľ," uzavrela riaditeľka slovenskej pobočky Člověk v tísni.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy