Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Frederik, Frederika

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Paška robí obštrukcie so schôdzou k Richterovi, tvrdí Hlina

Autor: SITA, 15. októbra 2014 10:16, aktualizované: 15. októbra 2014 11:42
Ján Richter Minister práce Ján Richter bude čeliť odvolávaniu. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej opozícia chce odvolávať ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera, sa zrejme tento týždeň konať nebude. Opozícia podala návrh na zvolanie schôdze v piatok.

Podľa predsedu NR SR Pavla Pašku návrh 36 opozičných poslancov neobsahuje náležitosti tak, aby musel túto schôdzu zvolať do siedmich dní. Upozornil, že poslanci požiadali o zvolanie schôdze podľa článku 88 Ústavy SR a preto má na zvolanie schôdze 30 dní od podania návrhu. "Je to, ako sa hovorí, chybička sa dostala, ale je to tak," povedal Paška pre televíziu TA3 s tým, že schôdzu zvolá tak, ako o to požiadali poslanci, teda do 30 dní. Vláda SR na stredajšom rokovaní vyslovila nesúhlas s návrhom poslancov na Richterovo odvolanie.

Odporúčame:

Opozícia viní ministra Richtera z obludného tunelovania
Hlina hovorí o Paškových obštrukciách

Návrh bol podľa Hlinu podaný v poriadku. "Paška robí obštrukcie, pretože ide do Ženevy a bojí sa nechať viesť schôdzu Jane Laššákovej," povedal Hlina dnes pre agentúru SITA. Preto podľa neho nerešpektuje vôľu poslancov a zvolil taký mechanizmus.

"Dôvodom na obštrukciu je jeho cesta do Ženevy a preto hľadali zámienku. Nevadí, 30 dní uplynie 8. novembra. Ak je tak principiálny a schôdzu nezvolal do siedmich dní, tak nech ju zvolá na tridsiaty deň," konštatoval Hlina, ktorý opakovane návrh so žiadosťou o odvolanie Richtera nepodá, pretože to nemá podľa neho význam. "Paška chcel ísť do Ženevy a ukázať, kto je pánom v tomto dome. Nech sa páči, ak si myslí, že sa mu to podarilo," vyhlásil Hlina.

Skupina poslancov sa rozhodla podať podľa poslanca NR SR Pavla Hrušovského (KDH) návrh na vyslovenie nedôvery vláde podľa paragrafu 109 Rokovacieho poriadku. Ten predpokladá splnenie niektorých podmienok pre riadne podanie.


Smer podľa Kaníka robí z parlamentu šaškáreň

"Umožňuje aj skrátiť lehotu na sedem dní, ale len v prípade, že jedna pätina poslancov NR SR požiada o jej zvolanie. Týmto návrhom poslanci tak neurobili, a tak umožnili predsedovi NR SR využiť 30-dňovú lehotu. To mu umožňuje Rokovací poriadok," povedal Hrušovský v stredu pre agentúru SITA. Predseda NR SR koná podľa neho v súlade s ústavou a rokovacím poriadkom. "Predsedovi NR SR však nič nebráni, aby schôdzu zvolal kedykoľvek od podania návrhu, teda aj na druhý alebo siedmy deň," dodal.

Podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka nezvolanie schôdze je len ďalšia hra Smeru, ako sa vyhnúť otvorenej debate na parlamentnej pôde. "Vyhýbajú sa tomu systematicky. Z parlamentu si robia šaškáreň a bábkové divadlo. Sú to len brutálne výhovorky plynúce zo strachu pred argumentmi a opozíciou," vyhlásil Kaník pre agentúru SITA.

Zároveň upozornil, že vo štvrtok požiadali členovia sociálneho výboru o zvolanie jeho rokovania, ale predseda výboru ho doteraz nezvolal. "Na výbore sme sa chceli Richtera pýtať, prečo Brusel na jeho ministerstve zablokoval eurofondy," dodal Kaník.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety