Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Trnku mala riešiť nová disciplinárka, nestihla sa pripraviť

Autor: SITA, 16. októbra 2014 11:09
Disciplinárna komisia, ktorá Trnku potrestala zbavením funkcie prokurátora, medzičasom zanikla. Nová sa nestihla na jeho prípad pripraviť.
Trnka Bývalý prokurátor Dobroslav Trnka prišiel o kreslo pre list v kauze Glance House. Foto: archívne, SITA/Michal Burza
BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Súdny spor prokurátora Dobroslava Trnku proti trestu za list z kauzy Glance House sa skomplikoval. Na Krajskom súde v Bratislave vo štvrtok chýbali zástupcovia 4. disciplinárnej komisie generálnej prokuratúry, ktorá Trnku pred rokom potrestala zbavením funkcie prokurátora. Táto disciplinárna komisia však medzičasom zanikla a nová sa nestihla na Trnkov prípad pripraviť. Sudkyňa tak pojednávanie odročila na 18. decembra.

Odporúčame:

Trnka bojuje proti trestu, ktorý ho stal kreslo prokurátora
Prípad má na starosti nová komisia

Listom z mája 2012 Trnka ako zastupujúci generálny prokurátor umožnil odblokovanie bytového domu v Bernolákove, ktorý predtým zablokoval Úrad špeciálnej prokuratúry. Trnkov list najprv vyšetrovala polícia, no napokon rozhodla, že nejde o trestný čin a vec postúpila disciplinárnej komisii. Trnka sa voči disciplinárnemu trestu odvolal na krajský súd.

Pre nález ústavného súdu z augusta museli byť disciplinárne komisie na generálnej prokuratúre zrušené a vytvorené nové. Ústavný súd totiž vyslovil nesúlad s ústavou ustanovení zákona o prokuratúre ešte z roku 2011. Trnkov prípad má teraz na stole komisia zložená po novom z troch členov namiesto piatich, iný je tiež jej predseda.

Ten sa v stredu faxom súdu ospravedlnil a požiadal o odročenie, keďže prípad dostali len pred pár dňami a nemali dosť času si ho preštudovať. "Musíme pojednávanie odročiť a zistiť, kto môže za správny orgán konať," uviedla sudkyňa.


Trnkov list o prevode

Prvý raz sa v tomto prípade pojednávalo na Krajskom súde v Bratislave v júli. Trnka chce na súde docieliť zrušenie rozhodnutia disciplinárnej komisie a vrátiť vec na nové konanie. Spolu so svojou advokátkou, bývalou prokurátorkou Evou Mišíkovou, namietajú, že komisia nebola kreovaná zákonným spôsobom. Generálna prokuratúra zloženie disciplinárnej komisie považuje za zákonné.

Trnka poslal v máji 2012 list Jane Šlachtovej, ktorá bola istý čas v kauze prevodu bytovky aj obvinená. Šlachtová zastupovala v minulosti firmu CDI, ktorá v pôvodnom spore o bytovku vystupovala ako poškodená.

Trnka v liste súhlasil s prevodom bytovky s presne stanovenými podmienkami. Kataster na základe tohto listu umožnil prepis nehnuteľnosti 22. októbra 2012 v prospech CDI napriek tomu, že Úrad špeciálnej prokuratúry zakázal uznesením akékoľvek narábanie s budovou. Bytovka napokon skončila na istý čas až u tretej firmy Gapeja.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety