Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Hilda

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Trnku mala riešiť nová disciplinárka, nestihla sa pripraviť

Autor: SITA, 16. októbra 2014 11:09
Disciplinárna komisia, ktorá Trnku potrestala zbavením funkcie prokurátora, medzičasom zanikla. Nová sa nestihla na jeho prípad pripraviť.
Trnka Bývalý prokurátor Dobroslav Trnka prišiel o kreslo pre list v kauze Glance House. Foto: archívne, SITA/Michal Burza
BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Súdny spor prokurátora Dobroslava Trnku proti trestu za list z kauzy Glance House sa skomplikoval. Na Krajskom súde v Bratislave vo štvrtok chýbali zástupcovia 4. disciplinárnej komisie generálnej prokuratúry, ktorá Trnku pred rokom potrestala zbavením funkcie prokurátora. Táto disciplinárna komisia však medzičasom zanikla a nová sa nestihla na Trnkov prípad pripraviť. Sudkyňa tak pojednávanie odročila na 18. decembra.

Odporúčame:

Trnka bojuje proti trestu, ktorý ho stal kreslo prokurátora
Prípad má na starosti nová komisia

Listom z mája 2012 Trnka ako zastupujúci generálny prokurátor umožnil odblokovanie bytového domu v Bernolákove, ktorý predtým zablokoval Úrad špeciálnej prokuratúry. Trnkov list najprv vyšetrovala polícia, no napokon rozhodla, že nejde o trestný čin a vec postúpila disciplinárnej komisii. Trnka sa voči disciplinárnemu trestu odvolal na krajský súd.

Pre nález ústavného súdu z augusta museli byť disciplinárne komisie na generálnej prokuratúre zrušené a vytvorené nové. Ústavný súd totiž vyslovil nesúlad s ústavou ustanovení zákona o prokuratúre ešte z roku 2011. Trnkov prípad má teraz na stole komisia zložená po novom z troch členov namiesto piatich, iný je tiež jej predseda.

Ten sa v stredu faxom súdu ospravedlnil a požiadal o odročenie, keďže prípad dostali len pred pár dňami a nemali dosť času si ho preštudovať. "Musíme pojednávanie odročiť a zistiť, kto môže za správny orgán konať," uviedla sudkyňa.


Trnkov list o prevode

Prvý raz sa v tomto prípade pojednávalo na Krajskom súde v Bratislave v júli. Trnka chce na súde docieliť zrušenie rozhodnutia disciplinárnej komisie a vrátiť vec na nové konanie. Spolu so svojou advokátkou, bývalou prokurátorkou Evou Mišíkovou, namietajú, že komisia nebola kreovaná zákonným spôsobom. Generálna prokuratúra zloženie disciplinárnej komisie považuje za zákonné.

Trnka poslal v máji 2012 list Jane Šlachtovej, ktorá bola istý čas v kauze prevodu bytovky aj obvinená. Šlachtová zastupovala v minulosti firmu CDI, ktorá v pôvodnom spore o bytovku vystupovala ako poškodená.

Trnka v liste súhlasil s prevodom bytovky s presne stanovenými podmienkami. Kataster na základe tohto listu umožnil prepis nehnuteľnosti 22. októbra 2012 v prospech CDI napriek tomu, že Úrad špeciálnej prokuratúry zakázal uznesením akékoľvek narábanie s budovou. Bytovka napokon skončila na istý čas až u tretej firmy Gapeja.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy