Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Poslanci riešili vodu, Žiga sa musel ospravedlniť Mezenskej

Autor: SITA, 17. októbra 2014 09:20, aktualizované: 17. októbra 2014 14:04
mezenska Poslankyňa hnutia OĽaNO Helena Mezenská sa v parlamente poriadne rozčúlila. Foto: archívne, SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – BRATISLAVA 17. októbra (SITA) – Verbálna roztržka vo štvrtok ukončila diskusiu o ústavnom zákone o ochrane vody v parlamente. Poslankyňu NR SR Helenu Mezenskú (OĽaNO) rozčúlilo, keď minister životného prostredia Peter Žiga nazval petíciu za záchranu slovenskej pôdy štrajkom. Mezenská je členkou petičného výboru tejto petície.

Poslankyňa kričala na ministra z poslaneckej lavice a upokojiť sa ju nepodarilo ani podpredsedníčke NR SR Erike Jurinovej, ktorá viedla schôdzu parlamentu. Pomohlo až to, keď sa Žiga za svoj výrok ospravedlnil. "Stane sa, vyzeralo to niekedy ako štrajk, ale petičná akcia nie je štrajk. Som sa jej hlboko ospravedlnil," povedal novinárom Žiga. Viacerým poslancom OĽaNO sa však nepáčilo, že pri ospravedlnení ministra sa viacerí poslanci Smeru-SD usmievali.

Odporúčame:

Oznamovatelia korupcie budú chránení, zákon dostal zelenú

Slovákov čaká tretia zbraňová amnestia, bude trvať pol roka

Smer a opozícia sa blížia k dohode o ochrane vody v ústave
Žiga hovorí o zbytočnej politizácii témy

Žiga na záver rozpravy uviedol, že téma vody bola zbytočne spolitizovaná. "Voda nie je téma, ktorou by sa mala robiť politika. Vodu vláda vníma ako strategickú surovinu a takto sme pripravili aj dokumenty, o ktorých sme chceli rokovať, teda zákon o vode a teraz ústavný zákon," uviedol Žiga. Opozícia sa podľa neho túto tému snažila spolitizovať, ale nakoniec sa našlo spoločné stanovisko znenia zákona.

Podľa ministra, keď sa tvorí dikcia zákona, niekedy dochádza k absurdnostiam. "Aby sme vyvrátili všetky pochybnosti o zlej interpretácii paragrafu, pristúpili sme k dohodnutému zneniu," povedal. Kresťanskí demokrati do zákona presadili ustanovenie, aby pri vývoze vody mohli ľudia pre svoju potrebu vyvážať pitnú vodu do zahraničia aj v iných ako spotrebiteľských obaloch. Otázna je podpora návrhu Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS), aby sa okrem vody chránilo aj nerastné bohatstvo. Minister tvrdí, že návrh by podporil, ale bude záležať na poslancoch Smeru-SD, ako sa k nemu postavia.


Poslanci diskutovali o zákaze vývozu vody

Poslanci vo štvrtok diskutovali o novele ústavy, ktorá zakazuje vývoz vody mimo územia Slovenska. Návrh vládneho Smeru-SD dopĺňa článok 4, ktorý zakotvuje, že nerastné bohatstvo, jaskyne, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky sú vo vlastníctve Slovenskej republiky.

Po novom do článku pribudne odsek, ktorý deklaruje, že vodu odobratú z vodných útvarov na území Slovenskej republiky nie je možné cezhranične prepravovať dopravnými prostriedkami alebo potrubím. Výnimka zo zákazu bude možná len v prípade cezhraničnej humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch. Zákaz vývozu sa nevzťahuje na prírodnú a minerálnu vodu balenú do fliaš. Rovnako sa nemá vzťahovať ani na vývoz pre osobnú spotrebu.

Opozícia v prvom čítaní za novelu nehlasovala. Opoziční poslanci návrhu vyčítali nejednoznačnosť a politický marketing.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety