Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Marína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slovenskí a rakúski záchranári simulovali zásah pri nehode

Autor: SITA, 18. októbra 2014 20:55
Simulovaná nehoda osobného vlaku s autobusom Foto: SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) - Slováci a Rakúšania budú spoločne zachraňovať. Užšiu spoluprácu záchranárskym zložkám oboch štátov umožní nový projekt KATKOM. Na dôležitosť užšej spolupráce záchranných zložiek v pohraničí Rakúska a Slovenska, ktoré je čoraz hustejšie osídlené, poukázalo podľa riaditeľa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (ZZS) SR Igora Brizláka aj dnešné cvičenie v Bratislave, agentúru SITA o tom informoval hovorca záchranárov Boris Chmel.

Dnešné cvičenie simulovalo vážnu hromadnú nehodu neďaleko štátnej hranice na diaľnici D2. Autobus z neznámych príčin prerazil cestné zátarasy a vyletel na železničné priecestie, kde doň narazil osobný vlak premávajúci medzi Bratislavou a Viedňou. Zranilo sa 70 ľudí zo Slovenska a Rakúska.

Obrazom: Simulovaná nehoda osobného vlaku s autobusomRiziko spoločných zásahov je vysoké

"Na miesto vyrazili záchranári z Rakúska aj Slovenska. Operátori z oboch krajín totiž prijali volanie na tiesňovú linku od zranených cestujúcich," priblížil cvičenie Chmel. Doplnil, že zasahovalo 9 posádok zo Slovenska a 6 z Rakúska, tiež zložky Hasičského a záchranného zboru, Červeného kríža a Modrého anjela.

Podľa prezidenta Rakúskeho Červeného kríža Burgenland Bruna Wögerera je riziko spoločných zásahov vysoké a preto musia byť záchranári dobre pripravení. Umožní im to spoločný projekt KATKOM na vytvorenie Kompetenčného centra záchranných zdravotných služieb pre školenia a ochranu pred katastrofami v pohraničnej oblasti Rakúsko - Slovensko, ktorý sa financuje z Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika - Rakúsko 2007 - 2013.

Simulovaná nehoda osobného vlaku s autobusom Foto: SITA/Ján SlovákVytvoria aj slovník záchranárskych výrazov

Na projekte sa ako partner podieľa Operačné stredisko ZZS SR a krajinský zväz Rakúskeho Červeného kríža zo spolkovej krajiny Burgenland. Spolupracujú aj ďalšie odborné a záchranárske subjekty. Podľa šéfa našich záchranárov Igora Brizláka je dôležitou súčasťou projektu napríklad aj "snaha otvoriť diskusiu o otázkach legislatívy určujúcej pravidlá pre cezhraničnú spoluprácu záchranných zložiek, a to nielen pre prípad katastrof".

"V rámci projektu si budú záchranári vymieňať skúsenosti, školiť a trénovať sa navzájom, simulovať a testovať rôzne situácie v pohraničí. Okrem toho vytvoria aj rakúsko-slovenský slovník špecifických záchranárskych odborných výrazov. Do budúcna by mali Rakúšania vybudovať aj tréningové a logistické centrum pre tieto účely," dodal Boris Chmel v tlačovej správe.

Simulovaná nehoda osobného vlaku s autobusom Atmosféra pred simulovaným záchranárskym zásahom na najvyššej úrovni pri hromadnej nehode osobného vlaku s autobusom. Foto: SITA/Ján Slovák


Simulovaná nehoda osobného vlaku s autobusom Záchranári zo Slovenska a Rakúska po simulovanom záchranárskom zásahu, pri ktorom zasahovali pri nehode osobného vlaku s autobusom. Foto: SITA/Ján Slovák


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy