Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Drahomíra, Mário

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slovenskí a rakúski záchranári simulovali zásah pri nehode

Autor: SITA, 18. októbra 2014 20:55
Simulovaná nehoda osobného vlaku s autobusom Foto: SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) - Slováci a Rakúšania budú spoločne zachraňovať. Užšiu spoluprácu záchranárskym zložkám oboch štátov umožní nový projekt KATKOM. Na dôležitosť užšej spolupráce záchranných zložiek v pohraničí Rakúska a Slovenska, ktoré je čoraz hustejšie osídlené, poukázalo podľa riaditeľa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (ZZS) SR Igora Brizláka aj dnešné cvičenie v Bratislave, agentúru SITA o tom informoval hovorca záchranárov Boris Chmel.

Dnešné cvičenie simulovalo vážnu hromadnú nehodu neďaleko štátnej hranice na diaľnici D2. Autobus z neznámych príčin prerazil cestné zátarasy a vyletel na železničné priecestie, kde doň narazil osobný vlak premávajúci medzi Bratislavou a Viedňou. Zranilo sa 70 ľudí zo Slovenska a Rakúska.

Obrazom: Simulovaná nehoda osobného vlaku s autobusomRiziko spoločných zásahov je vysoké

"Na miesto vyrazili záchranári z Rakúska aj Slovenska. Operátori z oboch krajín totiž prijali volanie na tiesňovú linku od zranených cestujúcich," priblížil cvičenie Chmel. Doplnil, že zasahovalo 9 posádok zo Slovenska a 6 z Rakúska, tiež zložky Hasičského a záchranného zboru, Červeného kríža a Modrého anjela.

Podľa prezidenta Rakúskeho Červeného kríža Burgenland Bruna Wögerera je riziko spoločných zásahov vysoké a preto musia byť záchranári dobre pripravení. Umožní im to spoločný projekt KATKOM na vytvorenie Kompetenčného centra záchranných zdravotných služieb pre školenia a ochranu pred katastrofami v pohraničnej oblasti Rakúsko - Slovensko, ktorý sa financuje z Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika - Rakúsko 2007 - 2013.

Simulovaná nehoda osobného vlaku s autobusom Foto: SITA/Ján SlovákVytvoria aj slovník záchranárskych výrazov

Na projekte sa ako partner podieľa Operačné stredisko ZZS SR a krajinský zväz Rakúskeho Červeného kríža zo spolkovej krajiny Burgenland. Spolupracujú aj ďalšie odborné a záchranárske subjekty. Podľa šéfa našich záchranárov Igora Brizláka je dôležitou súčasťou projektu napríklad aj "snaha otvoriť diskusiu o otázkach legislatívy určujúcej pravidlá pre cezhraničnú spoluprácu záchranných zložiek, a to nielen pre prípad katastrof".

"V rámci projektu si budú záchranári vymieňať skúsenosti, školiť a trénovať sa navzájom, simulovať a testovať rôzne situácie v pohraničí. Okrem toho vytvoria aj rakúsko-slovenský slovník špecifických záchranárskych odborných výrazov. Do budúcna by mali Rakúšania vybudovať aj tréningové a logistické centrum pre tieto účely," dodal Boris Chmel v tlačovej správe.

Simulovaná nehoda osobného vlaku s autobusom Atmosféra pred simulovaným záchranárskym zásahom na najvyššej úrovni pri hromadnej nehode osobného vlaku s autobusom. Foto: SITA/Ján Slovák


Simulovaná nehoda osobného vlaku s autobusom Záchranári zo Slovenska a Rakúska po simulovanom záchranárskom zásahu, pri ktorom zasahovali pri nehode osobného vlaku s autobusom. Foto: SITA/Ján Slovák


Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety