Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Lufthansa zruší 1450 letov, štrajk pocítia tisíce ľudí

Autor: SITA, 20. októbra 2014 06:34, aktualizované: 20. októbra 2014 13:05
Lufthansa Foto: ilustračné, SITA/AP
FRANKFURT 20. októbra (WEBNOVINY) - Piloti nemeckých vlajkových aerolínií Lufthansa v pondelok začali v poradí už ôsmy tohtoročný štrajk za zachovanie dôchodkových výhod, ktorý by mali oproti pôvodnému plánu pocítiť aj cestujúci diaľkových letov.

Obrazom: Aerolínie Lufthansa ochromil štrajk aj v minulosti


Štrajk sa začal v pondelok o 13:00 a potrvá až do utorkovej polnoci. Podľa údajov dopravcu si vyžiada zrušenie približne 1450 z 2150 plánovaných letov, čo postihne vyše 200-tisíc cestujúcich.

Piloti diaľkových letov obsluhovaných vybranými typmi lietadiel majú začať štrajkovať až v utorok. Predpokladá sa, že premávka spojov dcérskych aerolínií Austrian Airlines, Brussels Airlines, Germanwings, Swiss či Air Dolomiti nebude narušená.


Štrajk potrvá až do utorkovej polnoci

Štrajk sa dotkne pilotov lietadiel Airbus 320 a taktiež pilotov lietadiel Boeing 737. Piloti sa dostali do sporu s manažmentom spoločnosti Lufthansa pre výhody týkajúce sa odchodu do dôchodku.

Odborový zväz nemeckých pilotov Vereinigung Cockpit (VC) vyhlásil najnovšiu akciu v nadväznosti na víkendový štrajk strojvodcov štátneho železničného dopravcu Deutsche Bahn za vyššie mzdy, ktorý postihol niekoľko miliónov ľudí. Podľa odhadov sa štrajk dotkol asi dvoch tretín diaľkových spojov a celkovo ho pocítili milióny Nemcov.

Oba protesty sú načasované na začiatok jesenných prázdnin v takmer polovici zo 16 spolkových krajín.


Štrajkom chcú piloti zachovať vek odchodu do dôchodku

Odborová organizácia VC chce dosiahnuť, aby Lufthansa naďalej umožnila odchádzať pilotom do dôchodku vo veku 55 rokov, pričom by poberali 60 percent výšky svojho platu, kým sa im nezačne riadna penzia.

Spoločnosť Lufthansa prišla s ponukou, že dôchodkové výhody zachová pre pilotov, ktorí v spoločnosti začali pracovať skôr než v tomto roku. V prípade nových pilotov však chce zvýšiť najskorší možný vek odchodu do dôchodku. Odbory túto ponuku považujú za neférovú.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety