Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Súdna rada nesúhlasí so zmrazovaním platov sudcov

Autor: SITA, 21. októbra 2014 09:44
justicia, sudy, kladivko Foto: ilustračné, SITA/AP
BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) - Súdna rada nesúhlasí s návrhom na ďalšie zmrazenie platov sudcov. Na pondelňajšom rokovaní zaviazala predsedníčku Janu Bajánkovú rokovať o tejto problematike s tým, aby kompetentní "zvážili nutnosť schválenia takéhoto kroku". Ak rokovania budú neúspešné, Bajánková sa môže obrátiť na Ústavný súd SR.

Predsedníčka rady zdôraznila, že v prípade zmrazovania platov sudcov "musí byť zachovaná dočasnosť a musí byť zachovaný rovnaký prístup ku všetkým spoločenským vrstvám a ku všetkým, čo vstupujú v rámci sociálneho zmieru, situácia v hospodárstve nie je taká, aby sa pristupovalo k zmrazovaniu platov."

Odporúčame:

Kiska hovoril s členmi súdnej rady o dôveryhodnosti justície

Súdna rada si preklepne Harabinove vystúpenia k jej činnosti

Harabin má ďalšieho súpera, do súdnej rady kandiduje Bargel

Harabin kandiduje do súdnej rady, jeho súperom bude ČimoAk k zmrazeniu nedojde, rozpočet treba navýšiť o milióny eur

Hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová uviedla, že minister stále rokuje o tejto problematike. Podľa ministra spravodlivosti Tomáša Boreca "v súčasnosti treba zohľadniť aj to, či by ďalšie zmrazenie neprekročilo limity ústavnosti".

Minulý týždeň minister uviedol, že ak by v nasledujúcom roku neboli zmrazené platy sudcov a prokurátorov, tak by bolo potrebné zvýšiť rozpočet o 11 miliónov eur. Súdna rada v súvislosti s budúcoročným rozpočtom zároveň vyzýva ministerstvo spravodlivosti, aby zabezpečilo finančné prostriedky na primerané množstvo sudcov vzhľadom na zvýšenie agendy.


Rada predloží prezidentovi šiestich kandidátov na sudcov

Súdna rada v pondelok rozhodla, že opätovne predloží prezidentovi Andrejovi Kiskovi návrh na vymenovanie Judity Gabonaiovej-Hrenčukovej za sudkyňu. Prezident v auguste prerušil jej vymenovanie pre vážne pochybnosti o objektívnom a nediskriminačnom prístupe výberovej komisie ku všetkým kandidátom vo výberovom konaní, v ktorom táto kandidátka uspela. Členovia rady sa zhodli, že neboli zistené žiadne nové skutočnosti a preto návrh opätovne predložia. Gabonaiová-Hrenčuková uspela na súde, kde pracuje aj jej matka.

Súdna rada tiež predloží prezidentovi Kiskovi šiestich kandidátov na sudcov. Sú medzi nimi aj dvaja kandidáti, ktorí uspeli na konkurzoch ešte v roku 2011 a v roku 2012 a rada pod vedením Štefana Harabina sa nimi nezaoberala. Ďalší štyria kandidáti uspeli vo výberových konaniach pred tohtoročným septembrom, keď do platnosti vstúpili legislatívne zmeny zavádzajúce previerky pre sudcov. Rada sa zhodla na tom, že títo kandidáti previerku nepotrebujú. O ich vymenovaní a o tom, či spĺňajú kritéria na sudcov, rozhodne definitívne prezident Andrej Kiska.

Materiál o kritériách na výber sudcov rada dnes neprerokovala s tým, že je ešte potrebné na ňom pracovať. Až na ďalšom zasadnutí sa budú zaoberať písomnými a mediálnymi vystúpeniami bývalého šéfa rady Štefana Harabina, ktorý sa vyjadruje k činnosti Súdnej rady SR. Dnes o tom z časových dôvodov nerokovali.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety