Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Ambróz

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slováci cvičili s vojakmi z NATO, získali nové skúsenosti

Autor: SITA, 25. októbra 2014 09:21
Slovenské tanky vstali z popola, oživilo ich cvičenie Slovenské tanky v rámci bojového medzinárodného cvičenia Ground Pepper 2014. Foto: SITA/Ministerstvo obrany SR
BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) - Slovenskí vojaci vedia dobre spolupracovať s inými vojakmi z NATO. Podľa ministra obrany Martina Glváča to potvrdilo cvičenie Ground Pepper 2014, ktorého podstatou je plnenie úloh na území inej krajiny.

Cvičenie tak splnilo svoj účel, uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa rezortu obrany Martina Balleková. Cvičenie ako aj spoluprácu vojakov uplynulý týždeň Glváč zhodnotil po tom, ako si vo vojenskom výcvikovom priestore Lešť pozrel ostré bojové streľby v rámci najväčšieho medzinárodného cvičenia, ktoré sa v tomto roku koná na Slovensku.

Obrazom: Slovenské tanky vstali z popola, oživilo ich cvičenieUčíme sa to, čo od nás Slovensko očakáva

"Ide o jedno z troch cvičení Ozbrojených síl SR (OS SR) v tomto roku, ktoré neboli dlhodobo plánované. Týmto spôsobom získavame tie spôsobilosti, ktoré od nás občania Slovenska očakávajú, aj v budúcnosti chceme v takýchto cvičeniach pokračovať," uviedol šéf rezortu.

Glváč tiež vyzdvihol kvalitu výcvikového priestoru Lešť, pričom o jeho ďalšej modernizácii bude informovať aj prezidenta a zároveň veliteľa OS SR Andreja Kisku. Ten sa uplynulý týždeň taktiež prišiel pozrieť na cvičenie.

Okrem ostrých bojových strelieb si vojaci precvičili napríklad aj oslobodzovanie zajatcov či boj v zastavanom priestore. "Ide o skutočné bojové operácie. OS SR tu cvičia spolu s ďalšími aliančnými vojakmi bok po boku, čiže môžu zistiť, čo je kto z nich schopný urobiť. Následne môžeme tieto skúsenosti vyhodnotiť a pretaviť ich do nášho ďalšieho výcviku," vysvetlil náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milan Maxim.


Musíme vedieť pracovať aj v cudzom prostredí

Ako ho doplnil riadiaci cvičenia Martin Michalko, "ako člen NATO musíme byť pripravení aj na to, že budeme pôsobiť v inom prostredí". Podstata cvičenia podľa jeho slov spočíva v ochrane štátnej hranice či vytlačení nepriateľa z koaličného štátu tak, aby v ňom obyvatelia mohli ďalej žiť bez pohybu cudzieho vojska.

Medzinárodné bojové cvičenie Ground Pepper 2014 sa konalo vo vojenských výcvikových priestoroch Lešť a v Kamenici nad Cirochou od 13. do 22. októbra. Zúčastnili sa na ňom vojaci z krajín V4, americkí vojaci a ako pozorovatelia príslušníci Veliteľstva spoločných síl NATO v Brunssume.

Iniciátorom cvičenia bol slovenský minister obrany Martin Glváč po dohode s českým ministrom obrany Martinom Stropnickým počas spoločného zasadnutia vlád SR a ČR v Skalici.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy