Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Zlatica

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Brutalita páchaná na deťoch narastá, tvrdí prokuratúra

Autor: SITA, 25. októbra 2014 08:45
domáce násilie, dieťa Trestné činy páchané na deťoch narastajú. Za sexuálne zneužívanie stíhali v minulom roku vyše tristo osôb. Foto: ilustračné-shutterstock.com
BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) - Kriminalita páchaná na deťoch štatisticky narastá. Tvrdí to Správa o činnosti prokuratúry Slovenskej republiky za rok 2013, ktorú v piatok v závere ôsmeho dňa 39. schôdze Národnej rady SR predstavil v parlamente generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Jedným z najčastejších trestných činov je v tejto oblasti prečin zanedbania povinnej výživy. V roku 2013 ukončili trestné stíhanie voči 6 851 osobám, z toho 4 604 obvinili. "Príčinou tohto enormného výskytu je vysoká rozvodovosť ako aj časté rodenie detí do neúplnej rodiny, respektíve neskôr zanikajúceho pomeru druh - družka," konštatuje správa prokuratúry.


Za sexuálne zneužívanie stíhali vyše tristo osôb

Podľa dokumentu prokuratúry každoročne narastá aj počet prečinov ohrozovania mravnej výchovy mládeže. "Jeho páchateľmi sú najčastejšie rodičia maloletých detí. V roku 2013 bolo stíhaných až 2 355 osôb, z tohto bolo 1 712 obžalovaných," uvádza materiál s dôvetkom, že za tri roky ide takmer o dvojnásobný nárast tejto trestnej činnosti.

Za zločiny sexuálneho zneužívania stíhali vlani 356 osôb. Za detskú pornografiu bolo stíhaných 51 ľudí, osem ľudí stíhali za opustenie a odloženie dieťaťa.


Brutalita voči deťom narastá

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár pri nástupe do funkcie v lete minulého roka vyhlásil, že jednou z jeho priorít v čele prokuratúry bude boj v oblasti ochrany maloletých a žien pred násilím a zneužívaním. V minulom roku stíhali pre zločin týrania blízkej osoby a zverenej osoby 199 osôb, z toho 102 bolo napokon obžalovaných.

V roku 2012 stíhali 223 ľudí, z toho 126 obžalovali. "Evidovaná kriminalita týrania v rodinách má síce mierne klesajúcu tendenciu, ale jej brutalita voči deťom má neustále rastúci trend, nie je výnimkou ani spôsobenie smrti dieťaťu," konštatuje správa s tým, že často musia dieťa vyňať z rodiny a umiestniť do náhradnej starostlivosti.

"V rámci boja proti tomuto druhu kriminality prokuratúra vydala metodické usmernenia, ktoré upravujú postup pri objasňovaní a dokazovaní domáceho násilia," spomína dokument.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety