Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Mafia najradšej perie peniaze v reštauráciách a realitkách

Autor: SITA, 28. októbra 2014 12:18
mafia Mafia najčastejšie prepiera peniaze v rekreačných službách a reštauračnom biznise. Foto: ilustračné-SITA
BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) - Zločinecké skupiny na Slovensku využívajú na "prepranie" peňazí z trestnej činnosti najmä reštauračný a realitný biznis a podnikanie v rekreačných službách a stavebníctve. Tvrdí to Správa o činnosti Slovenskej informačnej služby v roku 2013, ktorú v utorok zobral parlament na vedomie.

Organizované zločinecké skupiny sa u nás podľa správy naďalej venujú hlavne distribúcii omamných a psychotropných látok, nelegálnej migrácii, prostitúcii a úžerníctvu. "Zdrojom ich príjmov zostala aj násilná trestná činnosť, napríklad vyberanie tzv. výpalného od podnikateľov, lúpeže, vydieranie, vraždy na objednávku a podobne," konštatuje materiál. Vlani si udržiavali silné postavenie balkánske zločinecké skupiny, ktoré obchodujú s drogami.

SIS preverovala vlani obchody s výrobkami obranného priemyslu. V druhom polroku 2013 tajná služba zachytila a vyhodnotila viacero aktivít, ktoré sa týkali pokusov o export výrobkov obranného priemyslu na Blízky východ.

V oblasti boja proti terorizmu SIS počas roka 2013 nezaznamenala bezprostredné teroristické ohrozenie na našom území, ani účasť Slovákov v teroristických aktivitách v zahraničí. SIS tiež zaznamenala rizikové aktivity niektorých zahraničných spoločností na Slovensku, ktoré by mohli byť využívané v prospech cudzích spravodajských služieb.


Korupcia aj pri daňových kontrolách

V oblasti korupcie SIS získala informácie o podozreniach z korupcie výkonného manažéra vyššieho manažmentu štátnej spoločnosti. Ten pravdepodobne za úplatok manipuloval verejným obstarávaním a udeľoval zákazky spriaznenej obchodnej spoločnosti.

SIS poukázala aj na podozrenie z korupcie predstaviteľa samosprávy, ktorý cez sprostredkovateľa údajne požadoval úplatky od investorov za súhlas samosprávy s ich investičnými zámermi. Podozrenia z korupcie zaznamenali aj v súvislosti s vykonávaním daňových kontrol.

SIS tiež poukázala na prípady, v ktorých boli údajne neoprávnene čerpané poľnohospodárske dotácie na obrábanie pozemkov, ku ktorým príjemca dotácie nemal vlastnícke ani užívacie právo a neobrábal ich.


SIS by mala dostať viac peňazí

SIS informovala príslušné orgány aj o zneužívaní dotácií z eurofondov, ktoré boli určené na sociálne účely pre potreby jednej z obcí a na rekonštrukciu kultúrneho zariadenia ďalšej obce ich štatutárnymi zástupcami.

Tajná služba tiež zbierala informácie o podozreniach z podvodov so štátnymi pozemkami. "SIS poukázala na skupinu osôb, ktorá údajne v spolupráci so zamestnancom štátneho úradu získala štátne pozemky v lukratívnej oblasti pod trhovú cenu," uvádza správa.

Slovenská informačná služba by mala mať budúci rok k dispozícii 44,3 milióna eur. Oproti schválenému rozpočtu na rok 2014 ide o nárast o 1,39 milióna eur (3,23 percenta). Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu na rok 2015. Rozpočet pre tajnú službu odobril tento týždeň parlamentný osobitný výbor na kontrolu činnosti SIS.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety