Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Pavol, Peter, Petra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Parlament nezverejní majetky bývalých verejných funkcionárov

Autor: SITA, 27. októbra 2014 10:49
peniaze, korupcia Foto: ilustračné, Shutterstock
BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) - Majetkové priznania bývalých verejných funkcionárov Národná rada SR zverejňovať nebude. Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií zamietol žiadosti Aliancie Fair-play a Transparency International, ktoré zverejňovanie presadzovali, proti boli členovia vládneho Smeru-SD.

Ešte pred mesiacom výbor prerušil konanie vo veci žiadosti mimovládnych organizácií pre protichodné stanoviská právneho a legislatívneho odboru národnej rady. Mimovládne organizácie požiadali o zverejnenie oznámení bývalých verejných funkcionárov, teda tých, ktorí už nie sú vo verejných funkciách, a to vrátane identifikácie ich nehnuteľného majetku.


Pingpong medzi právnikmi

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií momentálne zverejňuje oznámenia iba súčasných funkcionárov a identifikácia nehnuteľného majetku je vybielená – je tam napísané, že niekto má byt, ale nie je tam list vlastníctva bytu a číslo listu vlastníctva.

"Mali sme dve stanoviská – stanovisko právneho odboru národnej rady, že to podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám máme zverejniť aj s požadovanými údajmi a stanovisko legislatívneho odboru národnej rady, že to nemáme zverejniť," povedal pre agentúru SITA predseda výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS).

Podľa jeho slov išlo o pingpong medzi právnikmi národnej rady. Novotný preto inicioval stretnutie s kancelárom parlamentu Danielom Guspanom a právnym a legislatívnym odborom, tie však svoje právne názory na zverejňovanie oznámení zladiť nedokázali.


Slobodný prístup k informáciám

Podľa legislatívneho odboru NR SR zverejňovanie oznámení bývalých funkcionárov neumožňuje ústavný zákon o konflikte záujmov, naopak, podľa právneho odboru by na požiadanie NR SR mala zverejniť majetkové priznania aj bývalých činiteľov na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Novotný na ostatnom zasadnutí výboru chcel poslancom dať viacero možností hlasovania - od tej, že sa priznania bývalých funkcionárov zverejňovať nebudú, že sa budú čiastočne zverejňovať na webovej stránke až po tú, že sa zverejnia v plnom rozsahu. Poslanci za Smer-SD však hneď na prvý raz schválili, že parlament nezverejní majetkové priznania bývalých verejných funkcionárov v akejkoľvek podobe.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister vnútra Robert Kaliňák odstúpiť pre kauzu Bašternák?
Určite áno, má toho na rováši viac, nie je to len táto kauza
Mali by odísť všetci, každý z politikov má maslo na hlave
Nie. Je to jeden z najlepších ministrov, opozícia zavádza a kauzu si vymyslela
O politiku sa nezaujímam
Ďalšie ankety