Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Marína

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Kiska vyznamenal demonštrantov proti okupácii v roku 1968

Autor: SITA, 27. októbra 2014 16:02
Kiska udelil vyznamenania demonštrantom proti okupácii ČSSR v 1968 Účastník protestu proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy z roku 1968 v Moskve Viktor Isaakovič Fainberg a prezident SR Andrej Kiska počas oceňovania vyznamenaním Medaila prezidenta SR určenou pre účastníkov protestu proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy, ktorý sa konal v auguste 1968 v Moskve. Bratislava, 27. október 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) – Prezident Andrej Kiska dnes ocenil účastníkov protestu, ktorý sa konal v auguste 1968 v Moskve proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Hlava štátu odovzdala najvyššie slovenské štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy in memoriam Natálii Gorbanevskej za mimoriadne zásluhy a celoživotné úsilie pri obrane demokracie a ľudských práv.

Obrazom: Kiska vyznamenal účastníkov protestu proti okupácii v 1968


Vyznamenanie prevzal syn Jaroslav Gorbanevskij. Ďalší z protestujúcich Viktor Isaakovič Fainberg si dnes osobne prevzal Medailu prezidenta Slovenskej republiky.

Kiska udelil Medailu prezidenta SR aj ďalším dvom z ôsmich účastníkov protestu, ktorý sa odohral pred 46 rokmi. Vladimírovi Dremliugovi a Pavlovi Litvinovovi štátne vyznamenania odovzdajú prostredníctvom našej ambasády v USA. Gorbanevskej udelil vyznamenanie ešte 9. júna dosluhujúci prezident Ivan Gašparovič. Na dnešnom ceremoniáli sa Gašparovič nezúčastnil, ospravedlnil sa s tým, že je v zahraničí.


Ruský trójsky kôň

"Aj 46 rokov od augustových udalostí roku 1968 nesie tento počin výnimočné posolstvo úprimnej spolupatričnosti. Títo mladí ľudia odhodlane a odvážne vyjadrili svoj názor na jednu z najtragickejších udalostí našich novodobých dejín. Patrí im za to naša vďaka a úcta," vyhlásil Kiska.

Syn Natálie Gorbanevskej Jaroslav aj Viktor Fainberg vo svojich príhovoroch okrem iného upriamili pozornosť na dnešné Rusko. "Dnes vlasť mojej mamy opäť porušuje medzinárodné zmluvy a moc opäť väzní ľudí za ich politické presvedčenia. A dnes tí, ktorí sme živí, môžeme niečo urobiť pre našu a vašu slobodu," uviedol Gorbanevskij.

"Aj v súčasnosti vidíme, že je tu ruský trójsky kôň a tak ako predtým bol naplnený zelenými chlapcami, aj teraz sa deje to isté a títo zelení chlapci sú aj blízko vašej hranice," varoval Fainberg.

Ruským disidentom dnes pred Prezidentský palác prišlo vyjadriť podporu a vďaku aj niekoľko ľudí, ktorí v rukách držali nápisy "ďakujeme za našu a vašu slobodu". Akciu zorganizoval Ondrej Dostál. "Patrí sa poďakovať nielen oficiálne za krajinu, ale aj za občanov, ktorá je slobodná aj vďaka statočnému postoju ôsmich ruských občanov, ktorí sa v roku 1968 zastali aj našej slobody," povedal Dostál agentúre SITA.


Gorbanevská skončila za svoje postoje na psychiatrii

Natalia Gorbanevská protestovala spolu so skupinou priateľov 25. augusta v roku 1968 v Moskve na Červenom námestí proti okupácii Československa. Fotografie protestujúcich obleteli celý svet. Za jej postoje ju v decembri 1969 totalitný režim umiestnil do psychiatrickej liečebne, kde musela žiť tri roky v úplnej izolácii od sveta.

Prepustili ju v roku 1972. Jej statočnosť oceňovali na celom svete. Gorbanevská sa po prepustení z liečebne opäť zapojila do disidentského hnutia. V decembri 1975 však bola nútená zo Sovietskeho zväzu emigrovať. Žila v Paríži, pracovala v redakcii časopisu Kontinent a spolupracovala s Rádiom Sloboda. Zomrela vlani v Paríži.

Viktor Isaakovič Fainberg tiež na Červenom námestí v Moskve protestoval proti okupácii Československa. Neskôr ho zatkli, uväznili a vyhlásili za duševne chorého. Zo ZSSR sa mu podarilo emigrovať v roku 1974, od roku 1978 žije vo Francúzsku. Podporuje prenasledovaných a väznených disidentov, verejne sa angažuje za ľudské práva a slobodu vo svete.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy