Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Barbara, Barbora

Počasie na dnes:

Zdielať na:

ČSR vytvorila tradíciu demokratických hodnôt, vyhlásil Kiska

Autor: SITA, 28. októbra 2014 18:31, aktualizované: 28. októbra 2014 20:11
Andrej Kiska Podľa prezidenta Kisku je 28. október 1918 jedným z najvýznamnejších dátumov v moderných dejinách Slovenska. Foto: SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) - Československá republika vytvorila tradíciu demokratických hodnôt, na ktorú bolo možno nadviazať v nasledujúcich desaťročiach, keď bolo treba o tieto princípy a hodnoty zápasiť. Vyhlásil to v utorok pri príležitosti 96. výročia vzniku Československej republiky prezident SR Andrej Kiska.

Podľa neho je 28. október 1918 jedným z najvýznamnejších dátumov v moderných dejinách Slovenska. Pripomínať si tento dátum preto považuje za dôležité z hľadiska našej minulosti ako aj z hľadiska demokratickej prítomnosti a budúcnosti, o ktorú sa aj dnes musíme usilovať.

Odporúčame aj:

Prezident Kiska by mal vyhlásiť referendum, myslí si právnik

V Česku poznačia oslavy vzniku ČSR protesty osobností

Vznik ČSR bol pre Slovensko významný bod, zhodli sa politici"Bol to prvý štátny útvar, v ktorom sa Slováci konštituovali ako moderný európsky národ a spolu s českým národom sa postavili za princípy parlamentnej demokracie s vysokou mierou občianskych práv," vyhlásil prezident. "Tieto práva zaručené neskôr aj ústavou z roku 1920 deklarovali rovnoprávnosť mužov a žien, oboch štátotvorných národov i menšín žijúcich na území Československa, slobodu vierovyznania, tlače, prejavu a zhromažďovania občanov i ochranu súkromného majetku." Podľa prezidenta sú tieto hodnoty platné aj dnes.

Vznik Československej republiky vyhlásili v Prahe 28. októbra 1918. Slovenskí politici sa k vyhláseniu pripojili Martinskou deklaráciou z 30. októbra 1918. V Českej republike je tento deň štátnym sviatkom, na Slovensku pamätným dňom.

Andrej Kiska Prezident SR Andrej Kiska (v strede) pri príležitosti 96. výročia vzniku samostatného československého štátu položil kyticu kvetov k Pamätníku M.R. Štefánika v Bratislave. Foto: SITA/Ján Slovák


Pri pamätníku československej štátnosti v Bratislave si pripomenulo vznik Československa pred 96 rokmi aj niekoľko desiatok ľudí. Boli medzi nimi niekoľkí poslanci národnej rady, aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo či starostka bratislavského Starého Mesta Tatiana Rosová. Organizátor spomienkovej akcie Ondrej Dostál z Občianskej konzervatívnej strany (OKS) pred zhromaždenými pripomenul, že v parlamente sa rozhoduje o tom, či 28. október bude štátnym sviatkom aj na Slovensku.

"My, čo sme tu, by sme všetci boli radi, keby sa 28. október stal štátnym sviatkom Slovenskej republiky, ale pre nás 28. október štátnym sviatkom - naším sviatkom vždy bol, je a bude," povedal Dostál. Podujatie okrem OKS zorganizovali aj Český spolok Bratislava, Klub občanov Českej republiky v SR a občianske združenie Česko-slovenské Mosty.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Mal by minister M. Lajčák odstúpiť pre obvinenia, že kultúrne podujatia spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené?
Určite nie, je to človek na správnom mieste a neverím, že na ministerstve porušili zákon
Mal by priznať pochybenie a odstúpiť z funkcie
Všetko sa šije 'horúcou ihlou', nech to najprv vyšetria a potom nech sa rozhodne o jeho osude
Kauza sa pekne zametie pod koberec a bude všetko v poriadku
Už stačilo káuz! Mala by odstúpiť celá vláda
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy