Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Matej

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Inštitút: Verdikt ústavného súdu je pre LGBTI krokom vpred

Autor: SITA, 29. októbra 2014 11:24, aktualizované: 29. októbra 2014 12:08
gay, homosexuál Foto: Ilustračné foto SITA/AP
BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) - Rozhodnutie Ústavného súdu SR (ÚS SR) o súlade otázok pripravovaného referenda o rodine je krokom k zrovnoprávneniu LGBTI menšiny na Slovensku. Inštitút ľudských práv (IĽP) rozhodnutie súdu víta, povedal pre agentúru SITA výkonný riaditeľ inštitútu Peter Weisenbacher.

Ústavný súd totiž rozhodol, že tretia zo štyroch referendových otázok nie je v súlade s Ústavou SR. Ide o otázku: "Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. marcu 2014 priznané iba manželstvu a manželom - najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča?".

Odporúčame:

Ústavný súd zatvoril ľuďom ústa, tvrdí Aliancia za rodinu

Prezident Kiska by mal vyhlásiť referendum, myslí si právnik

Ústavný súd odobril väčšinu referendových otázok o rodine"Výrok, že otázka o zákaze registrovaných partnerstiev je protiústavná, znamená, že zákonné uznanie spolužitia dvoch osôb rovnakého pohlavia je i na Slovensku ľudským právom. Posunuli sme sa tak zasa o krok bližšie k realizácií základného ideálu ľudských práv, a to, aby platili pre všetkých a všetky rovnako," vysvetlil Weisenbacher. ÚS SR svojím rozhodnutím umožnil podľa jeho slov realizáciu referenda, no len s troma otázkami, otázka týkajúca sa uznania, registrácie či evidovania životného spoločenstva pred verejnou autoritou a možnosť osvojenia dieťaťa bola označená za protiústavnú, pretože sa týka základných ľudských práv a slobôd.

"Jazyk troch otázok, ktoré Ústavným súdom SR prešli, je plný negatívnych emócií, manipulatívny a pohŕdavý voči menšinám, rešpektujeme však rozhodnutie súdu. Občania sa sami rozhodnú, či na takto položené otázky budú odpovedať, alebo povedia takýmto snahám nie a na referende sa nezúčastnia," doplnila programová riaditeľka Inštitútu ľudských práv Alena Krempaská.

Ústavný súd v utorok 28. októbra na neverejnom zasadaní pléna rozhodol, že tri referendové otázky sú v súlade s ústavou, jedna nie. Referendum so štyrmi otázkami žiada vypísať Aliancia za rodinu, petíciu podpísalo okolo 400-tisíc ľudí. VIAC SA DOČÍTATE TU.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety