Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Slovensko ocenilo top krajinu 2014, nachádza sa na Liptove

Autor: SITA, 2. novembra 2014 10:04
liptovska teplicka V Liptovskej Tepličke sa dedia z generácie na generáciu unikátne pivnice na zemiaky. Foto: archívne, SITA/Rastislav Ovšonka
BRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) - Cenu Slovenskej republiky za krajinu 2014 získala obec Liptovská Teplička. Na svojej internetovej stránke o tom informovalo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP), ktoré cenu udeľuje.

Obec ocenenie získala za obnovu a zachovávanie historických krajinných štruktúr, konkrétne terasových políčok ako charakteristických čŕt krajiny v horských prírodných podmienkach. V rámci ocenenia bude Liptovská Teplička reprezentovať Slovensko v medzinárodnej súťaži Cena Rady Európy za krajinu 2015.


Slovensko môže lákať turizmom

"Minulý týždeň sme mali na Slovensku návštevu, predsedu Európskej environmentálnej agentúry (Hans Bruyninckx, pozn. SITA), ktorý povedal, že nám závidí to, čo tu máme," povedal pri príležitosti odovzdávania ocenenia štátny tajomník MŽP Ján Ilavský. "Tie kúsky našej vzácnej prírody, ktorá je ešte nedotknutá, sú myslím tým, čo môžeme prezentovať navonok v rámci Ceny Rady Európy, prilákať ľudí, prilákať turizmom."

Na Cenu Slovenskej republiky za krajinu bolo v roku 2014 okrem Liptovskej Tepličky nominovaných ďalších päť projektov. Konkrétne obec Dravce s projektom Revitalizácia krajiny a protipovodňové opatrenia, obec Horný Tisovník s projektom Obnova historickej pamäti miesta, občianske združenie Priatelia trstenskej prírody s projektom Revitalizácia meandra Starého Hornádu, nezisková organizácia ProPolis s projektom Kolookruh Sĺňava - rekreačno-náučný okruh a občianske združenie TRIPTYCH s projektom Hidepark Nitra - revitalizácia priestoru pre kultúrne aktivity.

teplicka Foto: ilustračné, SITA/Rastislav OvšonkaUdelili aj osobitné uznania

Odborná komisia udelila v treťom ročníku podujatia nominovaným aj dve osobitné uznania. Občianske združenie Priatelia trstenskej prírody získalo uznanie za pochopenie hodnoty krajiny, environmentálne prebudenie komunity a revitalizáciu krajiny prostredníctvom dobrovoľníckych aktivít. Druhé osobitné uznanie získala obec Horný Tisovník za znovuobjavenie historickej pamäti, identity a symbolov miesta v krajine prostredníctvom čítania odkazu minulosti.

Hlavnou myšlienkou ocenenia je podľa organizátorov, ktorými sú MŽP a Slovenská agentúra životného prostredia prezentácia a podpora príkladných aktivít projektov a stratégií, ktoré prospievajú ku kvalitnému manažmentu a ochrane krajiny. Cenu organizátori udeľujú v dvojročnom cykle, v každom párnom roku. Prvým ročníkom na národnej úrovni bol rok 2010.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety