Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Mikuláš

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Vojenskí tajní neodtajnia rozpočet, opozičný návrh zamietli

Autor: SITA, 30. októbra 2014 08:20, aktualizované: 30. októbra 2014 12:45
slovensko parlament Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) - Vojenské spravodajstvo neodtajní svoj rozpočet. Parlament vo štvrtok zamietol novelu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, v ktorej to navrhovali poslanci Ľubomír Galko (SaS) a Richard Vašečka (OĽaNO).

Odporúčame:

OĽaNO chce ubrať z dôchodkov eštebákom a dať tým čo trpeli

Gašpar: Galko nehovorí pravdu o úmrtí pri zásahu polície

Košecký si platil pokuty zo štátnych peňazí, tvrdí BeblavýMinisterstvo obrany by podľa ich návrhu zverejňovalo výšku limitu Vojenského spravodajstva z rozpočtu rezortu, a to v členení na bežné výdavky a kapitálové výdavky. Rovnako by obrana mala zverejňovať výšku rozpočtu pre vojenských tajných v záverečnom účte kapitoly rezortu. Galko a Vašečka tak chcú zlepšiť informovanosť o reálnom čerpaní finančných prostriedkov, najmä to, či sa v priebehu rozpočtového roka zvýšili alebo znížili.


O stimuloch nebude rozhodovať vláda

Vláda nebude rozhodovať o investičných stimuloch. Parlament vo štvrtok zamietol novelu zákona o investičnej pomoci, ktorou opozičná SaS chcela nastoliť stav, aby o investičných stimuloch znova rozhodovala bez výnimky vláda. "Vrátime sa teda do stavu, ktorý platil do 1. mája tohto roku," povedal predseda SaS Richard Sulík.

SaS avizovala, že ak Smer-SD návrh zamietne, strana pripraví ústavnú sťažnosť. "Veríme, že sa v parlamente nájde dostatok poslancov, ktorí si rovnako ako my myslia, že aj o daňových úľavách pri investíciách nad 200 miliónov eur má rozhodovať vláda," dodal pri predstavovaní návrhu Sulík. Podľa neho udeľovanie daňových úľav v desiatkach miliónov eur zapadá do kompetencií vlády a nie je možné túto zodpovednosť preniesť obyčajným zákonom na ministra hospodárstva alebo ministra dopravy.

Poslanci za Smer-SD na jar tohto roku prijali zmenu v zákone o investičnej pomoci, ktorá umožnila schvaľovať stimuly pri veľkých investíciách aj samotným ministrom, prostredníctvom nepriamej novely, konkrétne cez zákon o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru cez internet. "Už len tento fakt, že sa takáto významná vec schválila v rámci rokovania o úplne inom zákone, stojí na ústavné preskúmanie. Z politického hľadiska to bola typická práca lobistov, operujúcich v rámci Smeru, aby sa daňové úľavy poskytovali čo najďalej od kontroly médií a verejnosti. Minister financií nemôže byť mimo procesu udeľovania investičných stimulov, ktoré majú priamy dopad na verejné financie. Dnešný stav je absurdný," konštatoval Sulík.


Poslanci neschválili novelu o prídavku na dieťa

Rodičia budú aj naďalej povinne oznamovať úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ako zabezpečujú starostlivosť o dieťa od dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa do začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky. Parlament vo štvrtok neschválil novelu zákona o prídavku na dieťa, v ktorej poslanci za KDH Monika Gibalová, Pavol Abrhan, Martin Fronc a Marián Radošovský navrhovali túto povinnosť pre rodičov zrušiť.

Splnenie povinnosti nahlásiť štátu spôsob zabezpečenia starostlivosti o dieťa je v súčasnosti podmienkou pre trvanie nároku na prídavok a príplatok k prídavku na dieťa. "Podľa zisťovaní a štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR je zrejmé, že táto povinnosť je nadbytočná a zaťažuje rodičov aj príslušné úrady práce sociálnych vecí a rodiny," argumentovali opoziční poslanci.

Úrady práce a sociálnych vecí podľa poslancov za KDH od 1. februára tohto roka evidovali 4 509 rodičov, ktorí mali povinnosť oznámiť, ako zabezpečujú výchovu svojich 4562 detí. Povinnosť si splnilo 3850 rodičov. Inštitút výzvy na splnenie svojej povinnosti použil úrad v 428 prípadoch, z ktorých ani na výzvu nereagovalo 22 rodičov. "Podľa vyjadrení hovorcu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny sa týmto rodičom pozastavilo vyplácanie rodinných prídavkov a následne sa u nich vykonala kontrola. Nedostatky neboli zistené ani v jednom prípade a vyplácanie rodinných prídavkov bolo obnovené," upozorňovali opoziční poslanci.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy