Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Vojenskí tajní neodtajnia rozpočet, opozičný návrh zamietli

Autor: SITA, 30. októbra 2014 08:20, aktualizované: 30. októbra 2014 12:45
slovensko parlament Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) - Vojenské spravodajstvo neodtajní svoj rozpočet. Parlament vo štvrtok zamietol novelu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, v ktorej to navrhovali poslanci Ľubomír Galko (SaS) a Richard Vašečka (OĽaNO).

Odporúčame:

OĽaNO chce ubrať z dôchodkov eštebákom a dať tým čo trpeli

Gašpar: Galko nehovorí pravdu o úmrtí pri zásahu polície

Košecký si platil pokuty zo štátnych peňazí, tvrdí BeblavýMinisterstvo obrany by podľa ich návrhu zverejňovalo výšku limitu Vojenského spravodajstva z rozpočtu rezortu, a to v členení na bežné výdavky a kapitálové výdavky. Rovnako by obrana mala zverejňovať výšku rozpočtu pre vojenských tajných v záverečnom účte kapitoly rezortu. Galko a Vašečka tak chcú zlepšiť informovanosť o reálnom čerpaní finančných prostriedkov, najmä to, či sa v priebehu rozpočtového roka zvýšili alebo znížili.


O stimuloch nebude rozhodovať vláda

Vláda nebude rozhodovať o investičných stimuloch. Parlament vo štvrtok zamietol novelu zákona o investičnej pomoci, ktorou opozičná SaS chcela nastoliť stav, aby o investičných stimuloch znova rozhodovala bez výnimky vláda. "Vrátime sa teda do stavu, ktorý platil do 1. mája tohto roku," povedal predseda SaS Richard Sulík.

SaS avizovala, že ak Smer-SD návrh zamietne, strana pripraví ústavnú sťažnosť. "Veríme, že sa v parlamente nájde dostatok poslancov, ktorí si rovnako ako my myslia, že aj o daňových úľavách pri investíciách nad 200 miliónov eur má rozhodovať vláda," dodal pri predstavovaní návrhu Sulík. Podľa neho udeľovanie daňových úľav v desiatkach miliónov eur zapadá do kompetencií vlády a nie je možné túto zodpovednosť preniesť obyčajným zákonom na ministra hospodárstva alebo ministra dopravy.

Poslanci za Smer-SD na jar tohto roku prijali zmenu v zákone o investičnej pomoci, ktorá umožnila schvaľovať stimuly pri veľkých investíciách aj samotným ministrom, prostredníctvom nepriamej novely, konkrétne cez zákon o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru cez internet. "Už len tento fakt, že sa takáto významná vec schválila v rámci rokovania o úplne inom zákone, stojí na ústavné preskúmanie. Z politického hľadiska to bola typická práca lobistov, operujúcich v rámci Smeru, aby sa daňové úľavy poskytovali čo najďalej od kontroly médií a verejnosti. Minister financií nemôže byť mimo procesu udeľovania investičných stimulov, ktoré majú priamy dopad na verejné financie. Dnešný stav je absurdný," konštatoval Sulík.


Poslanci neschválili novelu o prídavku na dieťa

Rodičia budú aj naďalej povinne oznamovať úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ako zabezpečujú starostlivosť o dieťa od dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa do začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky. Parlament vo štvrtok neschválil novelu zákona o prídavku na dieťa, v ktorej poslanci za KDH Monika Gibalová, Pavol Abrhan, Martin Fronc a Marián Radošovský navrhovali túto povinnosť pre rodičov zrušiť.

Splnenie povinnosti nahlásiť štátu spôsob zabezpečenia starostlivosti o dieťa je v súčasnosti podmienkou pre trvanie nároku na prídavok a príplatok k prídavku na dieťa. "Podľa zisťovaní a štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR je zrejmé, že táto povinnosť je nadbytočná a zaťažuje rodičov aj príslušné úrady práce sociálnych vecí a rodiny," argumentovali opoziční poslanci.

Úrady práce a sociálnych vecí podľa poslancov za KDH od 1. februára tohto roka evidovali 4 509 rodičov, ktorí mali povinnosť oznámiť, ako zabezpečujú výchovu svojich 4562 detí. Povinnosť si splnilo 3850 rodičov. Inštitút výzvy na splnenie svojej povinnosti použil úrad v 428 prípadoch, z ktorých ani na výzvu nereagovalo 22 rodičov. "Podľa vyjadrení hovorcu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny sa týmto rodičom pozastavilo vyplácanie rodinných prídavkov a následne sa u nich vykonala kontrola. Nedostatky neboli zistené ani v jednom prípade a vyplácanie rodinných prídavkov bolo obnovené," upozorňovali opoziční poslanci.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety