Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Ela

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Odborníci Fakulty psychológie PEVŠ riešia šikanu na školách

Autor: WBN/PR, 30. októbra 2014 09:36
Paneurópska vysoká škola Paneurópska vysoká škola
BRATISLAVA 30. októbra (WBN/PR) - V súčasnosti pozorujeme prudký nárast agresivity a šikanovania u čoraz mladšej generácie. Šikanovanie školákov vrstovníkmi sa stáva dokonca celospoločenským problémom. Rozvoj nových komunikačných a informačných technológií žiaľ posunul šikanovanie aj do virtuálneho sveta.

Podľa aktuálneho prieskumu až neuveriteľných 43 % žiakov bolo svedkom šikanovania a pätina žiakov sa sama stala obeťou šikany. Svoju úlohu v procese vzniku i riešenia hrá ako rodič, tak aj učiteľ a kolektív žiakov v triede. Veľkú úlohu pri prevencii a intervencii v školách zohrávajú aj školskí psychológovia.

Fakulta psychológie Paneurópskej vysokej školy sa ako prvá vysoká škola na Slovensku aktívne zapojila do kampane boja proti šikanovaniu v školách prostredníctvom rôznorodých aktivít svojich pedagógov aj študentov.

V rámci osvety vystupujú pracovníci Ústavov školskej a pracovnej psychológie a aplikovanej psychológie Fakulty psychológie PEVŠ s témou šikanovania v médiách (RTVS, TV Markíza) a robia prednášky na tému porúch v správaní detí s dôrazom na agresiu a šikanovanie pre pedagogických a odborných zamestnancov základných a stredných škôl. V prednáškach a výcvikoch predstavujú praktické formy prevencie pred šikanóznym správaním detí medzi sebou, ale tiež spôsoby jeho včasného odhalenia a riešenia krízových situácií. Prednášky poskytujú cenné informácie učiteľom pre ich každodennú výchovnú činnosť.

Vysokoškolskí študenti Bc. a Mgr. štúdia zase sami pod supervíziou pedagógov Fakulty psychológie PEVŠ (prof. Evou Gajdošovu, PhD. a PhDr. Desankou Kanderovou, PhD.) uskutočňujú debaty a diskusie priamo v triedach so žiakmi 5. - 9.ročníkov.

"Ukazuje sa, že učitelia si radi v debate s odborníkmi - psychológmi preverujú svoje prístupy a postupy v prípade riešenia šikany v triede a žiaci zase pozitívne prijímajú informácie od mladých ľudí – psychológov, keďže debatujú s nimi jazykom im blízkym, poskytujú svoje vlastné zážitky a skúsenosti a návrhy a možnosti riešenia vzťahových problémov v triede," povedala prof. Gajdošová.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety