Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.sk

WebNoviny

Meniny má: Ferdinand

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Lajčák s britským kolegom chcú Úniu, čo bude bližšie k ľuďom

Autor: SITA, 30. októbra 2014 13:37
hammond lajcak Sprava: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a britský minister zahraničných vecí Philip Hammond na tlačovej besede po spoločnom stretnutí. Bratislava, 30. október 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) – Po šiestich rokoch dnes na návštevu Slovenska zavítal britský minister zahraničných vecí. So šéfom slovenskej diplomacie Miroslavom Lajčákom sa Philip Hammond rozprával o kríze na Ukrajine, hrozbe Islamského štátu, boji proti ebole, ale najmä o budúcnosti Európskej únie.

"Zhodli sme sa v tom, že naším spoločným cieľom by mala byť EÚ, ktorá je lepšia, efektívnejšia, transparentnejšia," uviedol Lajčák po stretnutí s britským rezortným kolegom. "Chceli by sme, aby sa EÚ posunula bližšie k svojim voličom," doplnil Hammond.

Lajčák odmietol označiť Veľkú Britániu za krajinu, ktorá by bola euroskeptická. "Nebudem nálepkovať krajinu, to robím nerád. Naším spoločným cieľom je vidieť EÚ, ktorá má väčšiu mieru politickej legitimity, je bližšie k európskym občanom a tieto očakávania zdieľa každá krajina EÚ," dodal. Podľa Hammonda Británia pracuje so všetkými partnermi z EÚ a dokáže sa aj so Slovenskom zhodnúť na mnohých otázkach.

"Ale sú tu určité oblasti, v ktorých táto podpora nie je taká veľká a sme si vedomí, že jednou z týchto oblastí je voľný pohyb osôb," konštatoval šéf britskej diplomacie. V EÚ podľa neho existuje zhoda na tom, že je dobrý voľný pohyb osôb, ktorý napríklad umožňuje štúdium v iných krajinách. Británia však odmieta zneužívanie svojho sociálneho systému. "Musíme sa vyrovnať aj s problémami, ktoré so sebou voľný pohyb prináša," poznamenal Hammond.

Návštevu britského ministra Lajčák vníma ako potvrdenie kvality našich vzájomných vzťahov. Veľká Británia je podľa Lajčáka naším silným partnerom z hľadiska medzinárodnej bezpečnosti aj ekonomickej spolupráce. "Naše bilaterálne vzťahy sú vynikajúce," ukončil.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom Európskej komisie, aby štáty platili pokutu 250-tisíc eur za neprijatého utečenca?
Myslím si, že Slovensko by malo pomôcť a prijať utečencov. Žiadna pokuta nám tak hroziť nebude
Je to neetické, ako môžu hodnotu človeka vyčísliť peniazmi
Nesúhlasím s prijatím utečencov a ani s pokutami, je to čisté vydieranie
Štáty EÚ nevedia, ako riešiť migračnú krízu a tento návrh to len dokazuje
Ďalšie ankety