Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Dalibor

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Bratislavčania sú majstrami lístkového cesta!

Autor: WBN/PR, 30. októbra 2014 15:00
Foto: SOŠ Topoľčany
BRATISLAVA 30. októbra (WBN/PR) - Stredná odborná škola potravinárska v Topoľčanoch hostila 21 a 22. 10. 2014 účastníkov súťaže o najlepšie lístkové cesto a výrobky z neho. Súťaže sa zúčastnilo sedem stredných odborných škôl z Bratislavy, Banskej Bystrice, Topoľčian, Kežmarku, Košíc, Krupiny a Nitry. Tímy ukázali svoje zručnosti v kategóriách klasické lístkové cesto a plundrové cesto.

Súťažilo sa v kategórii jednotlivcov a trojčlenných družstiev, pričom vedúcim družstva bol majster, respektíve učiteľ danej školy. Spomedzi družstiev porotu najviac presvedčilo a hlavnú cenu "Pekársky workshop v Beluša Foods, s.r.o spojený s ubytovaním a wellnes relaxom" si v 4. ročníku celoslovenskej súťaže o najlepšie lístkové cesto a výrobky z neho odnieslo družstvo zo SOŠ Farského Bratislava. V súťaži jednotlivcov zvíťazili v kategórii výroby klasického lístkového cesta Dominika Smolenová z SOŠ Kežmarok a v kategórii výroby pľundrového cesta najviac presvedčila Lenka Sláviková zo SOŠ Farského Bratislava.

Všetci účastníci museli v stanovenom intervale vytvoriť rozmanité kreácie z ciest, pričom na všetko dozerali ich majstri. Najprv dostali za úlohu pripraviť tri kusy štvorcov z lístkového cesta rozmerov 10 x 10 cm s hrúb-kou 5 mm, a taktiež výrobky podľa vlastnej fantázie. Mladé talenty si so sebou doniesli aj širokú škálu pracov-ných pomôcok, ako napríklad nože, krájače, misky či mašlovacie štetce. Suroviny ako múka, droždie, soľ, olej, zlepšujúci prípravok, margaríny a vajíčka boli pre súťažiacich pripravené vopred, o čo sa postarali orga-nizátori súťaže.

Pri hodnotení porota posudzovala výrobky z viacerých kritérií. Dôležitá bola okrem iného aj presnosť vyrobe-ného štvorca, úprava povrchu, taktiež chuť a ďalší rad prísnych kritérií. O odbornosť sa postaral garant podu-jatia – Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov.

Foto: SOŠ Topoľčany
Celá súťaž sa uskutočnila z prostriedkov propagácie projektu www.podpormeremesla.eu, ktorého hlavným cieľom je dať do povedomia žiakom končiacim ZŠ, respektíve ich zákonným zástupcom dôležitosť odborného vzdelávania a prípravy, a taktiež podporiť rozvoj medzi zamestnávateľom a strednou odbornou školou. Celý projekt je financovaný z finančných prostriedkov Švajčiarskeho finančného mechanizmu prostredníctvom Úradu vlády SR, a to v rámci programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce.

Súťažiacich hodnotila trojčlenná porota v zložení:
Ing. Viera Žatkovičová – predseda poroty, pracovník ŠIOV
Branislav Maček – člen poroty, hlavný technológ TOPEC a.s.
Ing. Martin Jurica – člen poroty, pracovník Beluša Foods

Výsledky súťaže:

Jednotlivci lístkové cesto

1. miesto - Dominika Smolenová - SOŠ Kežmarok
2. miesto - Rebeka Czoborová - SOŠ Nitra
3. miesto - Viera Miková - Banská Bystrica

Jednotlivci plundrové cesto

1. miesto - Lenka Sláviková - SOŠ Bratislava
2. miesto - Petra Drozdová - Hotelová akadémia Košice
3. miesto - Petra Fudalyová - SOŠ Kežmarok

Družstvá
1. miesto - SOŠ Bratislava
2. miesto - SOŠ Kežmarok
3. miesto - SOŠ NitraŠpeciálna cena predsedu Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov SR - SOŠ Topoľčany Výhercom gratulujeme!

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?
Áno, je to veľmi dobrý nápad
Každý obchodník nech sa sám rozhodne, či bude mať zatvorené alebo otvorené
Nie, pretože niekedy zájdem do obchodu aj cez sviatočný deň
Okrem sviatkov by som zakázal/-a aj nedeľný predaj
Je mi to jedno
Ďalšie ankety