Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Eleonóra

Počasie na dnes:

Zdielať na:

V politike som nikdy nepoužil násilie, vravel Mečiar na súde

Autor: SITA, 3. novembra 2014 11:44
Bývalý štátny úradník ministerstva privatizácie Ivan B. údajne vydieral ľudí a žiadal peniaze v mene Mečiara.
meciar Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar vypovedal. Foto: archívne, SITA/Tomáš Somr
BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) – Slovenský expremiér Vladimír Mečiar v pondelok vypovedal ako svedok v kauze bývalého štátneho úradníka ministerstva privatizácie Ivana B. Ten je obžalovaný z vydierania, údajne pýtal v roku 2006 peniaze od podnikateľov v Mečiarovom mene.

Mečiar sa podľa vlastných slov stretol s obžalovaným Ivanom B. len dvakrát. "Nikdy nebol mojím poradcom. Nikdy som od nikoho cez neho o nič nežiadal," vyhlásil v pondelok Mečiar na pojednávaní Okresného súdu Bratislava I. Povedal, že Ivan B. určite nerobil pre SIS, ani nepočul, že niečo také rozširuje. Mečiar dostal na súde aj otázku, či mohol byť v roku 2006 prvkom násilia a hrozby. "Bol som v politike dlhú dobu a nikdy som nepoužil násilie," reagoval expremiér.


Peniaze pre "starého"

Súd si vypočul aj Igora Klátika, ktorého podľa obžaloby Ivan B. vydieral. Podľa Klátika to bolo v čase, keď predal firmu a mal peniaze. Cez telefón a neskôr esemesky od neho Ivan B. pýtal peniaze "pre starého".

Najprv milión dolárov, neskôr znížil požiadavku na 500-tisíc. Ivan B. sa mu vraj prezentoval ako Mečiarov človek. Pred súdom vypovedala aj Klátikova manželka, ktorá potvrdila, že muž jej hovoril o esemeskách. "Mala som kvôli deťom obavy, osobne som ich vozila do školy," spomínala si. Pojednávanie bude pokračovať 22. januára, zavolajú ďalších svedkov.

Ivan B. sa podľa obžaloby v roku 2006 vydával za prostredníka Vladimíra Mečiara a predstaviteľa SIS. Pýtal údajne peniaze od podnikateľa Mariána Kočnera za nešpecifikovanú ochranu. Keď mu ich nedal, posielal mu výhražné SMS. Napokon Ivana B. zadržala polícia, keď preberal päť miliónov korún (165 969 eur) nastrčených políciou. Podobne vraj vydieral aj Klátika.


Ivan B. pôvodne dostal 10 rokov väzenia

V roku 2009 Ivana B. odsúdil Okresný súd Bratislava I na desaťročné väzenie. Ivan B. pred pôvodným rozsudkom vyhlásil, že je nevinný. V procese vypovedali ako svedkovia vtedajší šéf SIS Jozef Magala, ktorý odmietol, že by Ivan B. niekedy pre SIS pracoval.

Vypovedal vtedy aj Mečiar, ktorý poprel, že by Ivan B. vydieral v jeho mene. Ako uvádza novinárka Júlia Mikolášiková vo svojom blogu, rozhodnutie okresného súdu zrušil krajský súd v júli 2010 a vec vrátil na opätovné konanie. Obžalovaný Ivan B. v tom čase na pojednávanie neprišiel, súd preto vydal na neho vo februári tohto roka príkaz na zatknutie, Ivana B. zatkli v júni. Vo väzbe však neskončil, upozornila Mikolášiková.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety