Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Lívia

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Ukrajina má čiernu listinu cudzincov, je medzi nimi i Slovák

Autor: SITA, 5. novembra 2014 10:10
Slovenský rezort diplomacie tvrdí, že na povstalecké voľby na východe Ukrajiny nevyslala žiadnych pozorovateľov zo Slovenska.
Predčasné parlamentné voľby na Ukrajine Ukrajinské ministerstvo zahraničia zverejnilo čiernu listinu s cudzincami. Foto: ilustračné, SITA/AP
BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) - Slovenská republika neuznáva tzv. republiky na východe Ukrajiny, nepovažuje konanie volieb v Donbase za legitímne a nevyslala na ne žiadnych pozorovateľov.

Rezort diplomacie tak reaguje na medializované informácie, podľa ktorých sa ako pozorovateľ na minulotýždňových voľbách v Doneckej oblasti zúčastnil aj jeden Slovák.

Obrazom: V povstaleckom Novorusku sa konali voľbyDiplomacia považuje voľby za porušenie mieru

"Rozhodnutie separatistov zorganizovať tieto tzv. voľby považujeme za porušenie Minských dohôd a kontraproduktívne k snahám o vyriešenie situácie na juhovýchode Ukrajiny. Ukrajina v tomto zmysle vydala vyhlásenie, v ktorom vyhlasuje, že osoby, ktoré sa zúčastnili na tomto svojvoľnom akte ako tzv. pozorovatelia, porušili vnútroštátnu legislatívu Ukrajiny a budú následne braní na zodpovednosť," tvrdí slovenské ministerstvo zahraničných vecí.

Ukrajinské ministerstvo vnútra v pondelok zverejnilo zoznam 18 cudzincov, ktorí sa cez víkend zúčastnili ako pozorovatelia na Kyjevom neuznaných voľbách separatistického vedenia v Doneckej oblasti. Rezort odsúdil ich konanie ako podieľanie sa na "nezákonných procesoch na územiach kontrolovaných v súčasnosti bandami a zahraničnými žoldniermi" a získané informácie postúpil rozviedke SBU (Ukrajinská bezpečnostná služba) so žiadosťou o vyhodnotenie v súlade s ukrajinským právnym poriadkom.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.
Ukrajina zverejnila čiernu listinu cudzincov

Ohlásil tiež kroky ministerstva zahraničných vecí, ktoré by malo cudzincov zaradiť do zoznamu neželaných osôb a ich účasť na "protiprávnej činnosti" oznámiť orgánom v krajinách, odkiaľ pochádzajú. V zverejnenom zozname sa nachádza jeden Slovák ako aj občania Belgicka, Bulharska, Česka, Francúzska, Grécka, Maďarska, Rakúska, Srbska, Talianska a USA. Podľa ministerstva vnútra v Kyjeve, ktoré sa odvoláva na nemenovaných expertov, ide o zástupcov "najodpornejších protidemokratických politických síl vo svojich krajinách".

Slovákom zaradeným do zoznamu je Viliam Longauer, tajomník Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, ktorý podľa Kyjeva úzko spolupracuje s ruskou vládou obviňovanou z podporovania separatistov na východe Ukrajiny.


Zástupcov má na zozname aj Česko či Maďarsko

Ďalšími nechcenými pozorovateľmi sú český senátor a "bývalý komunista" Jaroslav Doubrava, Ladislav Zemánek z českej euroskeptickej strany Nie Bruselu - Národná demokracia či Ukrajinec Oleksandr Hehaľčij žijúci v Česku, ktorý údajne podporuje separatistov na Zakarpatsku. Zástupcami Maďarska sú Béla Kovács a Márton Gyöngyösi z nacionalistickej strany Jobbik, jediným Rakúšanom je politik Ewald Stadler.

Český spravodajský portál iDnes.cz uvádza, že skupina pozorovateľov pricestovala na separatistické voľby pod záštitou organizácie Agentúra pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktorej vznik údajne oznámili v predvečer hlasovania. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktorej názov chce nové zoskupenie zrejme kopírovať, svojich zástupcov vyslať odmietla. Podľa zdrojov iDNES.cz sa pozorovatelia dostali na Ukrajinu zrejme nelegálne, a to cez jeden z priechodov kontrolovaných separatistami na hranici s Ruskom.

Odporúčame:

Rusi sa približujú k Ukrajine, Porošenko vyslal vojakov

Petro Porošenko zvolal po voľbách militantov krízový štáb

Proruskí separatisti získali mandát na rokovanie s Kyjevom

Separatistické voľby v Donecku vyhral premiér Zacharčenko

Únia neuzná voľby separatistov na Ukrajine, bránia mieru

Slovensko neuznáva voľby v povstaleckej časti UkrajinyPridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety