Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Alexander

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Zmajkovičová omilostila štrúdle, vyhovujú školským bufetom

Autor: SITA, 5. novembra 2014 10:31
strudla Foto: ilustračné, Thinkstock
BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) – Poslankyňa NR SR Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) sa dohodla s viacerými pekárňami, že školským bufetom ponúknu zdravé potraviny. Ako povedala Zmajkovičová pre agentúru SITA, jej novela zákona nie je nevykonateľná.

"Existuje sortiment tovaru, ktorý je voľne dostupný v predajnej sieti a vyhovuje normám v súlade s týmto zákonom," povedala s tým, že pekárne pripravili širokú paletu pekárenských výrobkov, ktoré nemusela žiadnym spôsobom upravovať a ktoré dodávajú do školských zariadení už teraz a spĺňajú požadovanú normu obsahu soli, ovocnej alebo mliečnej zložky. Ide o ovocné koláče, ako napríklad jablková, višňová štrúdľa, alebo višňovo-maková štrúdľa. "Sú určite vhodnejšie na konzumáciu ako rôzne cukrovinky," konštatovala.

Odporúčame:

Zo školských bufetov na Slovensku zmiznú nezdravé potraviny
Zmajkovičová vymenovala zdravé potraviny

Pekárne majú podľa Zmajkovičovej v ponuke omnoho viac ovocných koláčov, pečiva, celozrnného pečiva a iných pekárenských výrobkov, ktoré sú pripravené kedykoľvek dodávať do školských bufetov. Zároveň zdôraznila, že okrem pekárenských výrobkov existuje celá škála ďalších produktov vhodných do školských zariadení a škôl.

"Jablká, hrušky, banány, pomaranče, mandarínky, hrozno. Jogurty so živými kultúrami, ochutené tvarohy, mliečne nápoje, cereálne tyčinky, detské výživy, 100-percentné ovocné šťavy, ktorých je nespočetné množstvo chutí a druhov. A samozrejme ten najzdravší a najdrahší nápoj - čistá voda," upozornila. Podľa nej netreba hľadať 1000 spôsobov, ako sa to nedá, ale stačí nájsť, ako sa to dá.


Vládny Smer schválil návrh

Nezdravé potraviny majú zmiznúť z ponuky školských bufetov po tom, čo parlament schválil novelu školského zákona. Návrh Zmajkovičovej zakazuje v školách predaj doplnkových jedál typu rýchleho občerstvenia, potravín s obsahom soli nad 1,5g/100g hmotnosti, sladkých pekárenských a cukrárenských výrobkov s nižším ako tretinovým podielom ovocnej alebo mliečnej zložky, cukroviniek alebo cukrárskych výrobkov balených aj voľných.

Zo školských zariadení sa stratia aj zmrzliny, nanuky alebo mrazené ovocné drene, nápoje s obsahom alkoholu, kofeínu, chinínu a dekofeínu, energetické nápoje a ochutené nápoje vrátane nápojov s pridaním cukru a umelých sladidiel okrem čaju a kakaa s obsahom cukru pod štyri gramy na 100 mililitrov obsahu.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?
Určite áno, aby sa vyšetril aj únos M. Kováča ml.
Netreba ich zrušiť, bolo to správne Mečiarovo rozhodnutie
Aj keby ich zrušili, pochybujem, že sa verejnosť dozvie pravdu a všetko sa dôkladne vyšetrí
Je mi to jedno, bolo to už dávno
Ďalšie ankety