Registrácia  |   Prihlásenie Podnikám.skNajky.skDámskaJazda.skByvaniejehra.skCestujsi.skZdravoteka.sk

WebNoviny

Meniny má: Hilda

Počasie na dnes:

Zdielať na:

Zmajkovičová omilostila štrúdle, vyhovujú školským bufetom

Autor: SITA, 5. novembra 2014 10:31
strudla Foto: ilustračné, Thinkstock
BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) – Poslankyňa NR SR Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) sa dohodla s viacerými pekárňami, že školským bufetom ponúknu zdravé potraviny. Ako povedala Zmajkovičová pre agentúru SITA, jej novela zákona nie je nevykonateľná.

"Existuje sortiment tovaru, ktorý je voľne dostupný v predajnej sieti a vyhovuje normám v súlade s týmto zákonom," povedala s tým, že pekárne pripravili širokú paletu pekárenských výrobkov, ktoré nemusela žiadnym spôsobom upravovať a ktoré dodávajú do školských zariadení už teraz a spĺňajú požadovanú normu obsahu soli, ovocnej alebo mliečnej zložky. Ide o ovocné koláče, ako napríklad jablková, višňová štrúdľa, alebo višňovo-maková štrúdľa. "Sú určite vhodnejšie na konzumáciu ako rôzne cukrovinky," konštatovala.

Odporúčame:

Zo školských bufetov na Slovensku zmiznú nezdravé potraviny
Zmajkovičová vymenovala zdravé potraviny

Pekárne majú podľa Zmajkovičovej v ponuke omnoho viac ovocných koláčov, pečiva, celozrnného pečiva a iných pekárenských výrobkov, ktoré sú pripravené kedykoľvek dodávať do školských bufetov. Zároveň zdôraznila, že okrem pekárenských výrobkov existuje celá škála ďalších produktov vhodných do školských zariadení a škôl.

"Jablká, hrušky, banány, pomaranče, mandarínky, hrozno. Jogurty so živými kultúrami, ochutené tvarohy, mliečne nápoje, cereálne tyčinky, detské výživy, 100-percentné ovocné šťavy, ktorých je nespočetné množstvo chutí a druhov. A samozrejme ten najzdravší a najdrahší nápoj - čistá voda," upozornila. Podľa nej netreba hľadať 1000 spôsobov, ako sa to nedá, ale stačí nájsť, ako sa to dá.


Vládny Smer schválil návrh

Nezdravé potraviny majú zmiznúť z ponuky školských bufetov po tom, čo parlament schválil novelu školského zákona. Návrh Zmajkovičovej zakazuje v školách predaj doplnkových jedál typu rýchleho občerstvenia, potravín s obsahom soli nad 1,5g/100g hmotnosti, sladkých pekárenských a cukrárenských výrobkov s nižším ako tretinovým podielom ovocnej alebo mliečnej zložky, cukroviniek alebo cukrárskych výrobkov balených aj voľných.

Zo školských zariadení sa stratia aj zmrzliny, nanuky alebo mrazené ovocné drene, nápoje s obsahom alkoholu, kofeínu, chinínu a dekofeínu, energetické nápoje a ochutené nápoje vrátane nápojov s pridaním cukru a umelých sladidiel okrem čaju a kakaa s obsahom cukru pod štyri gramy na 100 mililitrov obsahu.

Pridajte sa k nám na Facebooku

Anketa
Koľko eur plánujete minúť na vianočné darčeky?
menej ako 50 eur
50 - 99 eur
100 - 199 eur
200 - 299 eur
300 - 399 eur
400 - 499 eur
viac ako 500 eur
Ďalšie ankety
Reklamné odkazy